Bulanık'ta sürü yönetimi elemanı kursu

Bulanık'ta sürü yönetimi elemanı kursu
Bulanık'ta sürü yönetimi elemanı kursu
MUŞ (AA) - Bulanık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından düzenlenen sürü yönetimi elemanı...

MUŞ (AA) - Bulanık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından düzenlenen sürü yönetimi elemanı kursu sona erdi.

Eğitimler sonunda, başarı olan 10 kursiyere sertifikaları  İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Naci Zırhlı tarafından verildi. 

Zırhlı, yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürü yönetimi eğitimi alanlara devlet desteğinde öncelik tanınacağını belirterek, üreticilere hayvan sayısını artırmaları çağrısında bulundu.

Projenin, deneyimli ve sertifikalı iş gücüne dönüştürüleceğini, hem istihdam hem de küçükbaş hayvancılığın verimli ve kaliteli bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacağını aktaran Zırhlı, "Ayrıca bakanlığımızca 350 baş anaç olmak kaydıyla 500 küçükbaş hayvan varlığı olan işletmelere sürü yönetimi elemanı çalıştırdığı takdirde 5 bin lira destekleme verilecek" dedi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli veteriner hekimi Osman Çolak ise kursiyerlere koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırma konularında eğitim verildiğini söyledi.


  ETİKETLER:

  İŞKUR

  ,

  Hakim

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  keçi

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  Karşı