Camileri Yaptırma ve Yaşatma Derneğinden TOKİ'ye tepki

Camileri Yaptırma ve Yaşatma Derneğinden TOKİ'ye tepki
Camileri Yaptırma ve Yaşatma Derneğinden TOKİ'ye tepki
MUŞ (AA) - Muş'un Kale Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı süren TOKİ konutlarının yüksek katlı olmasının, tarihi camilerin...

MUŞ (AA) - Muş'un Kale Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı süren TOKİ konutlarının yüksek katlı olmasının, tarihi camilerin görünümünü olumsuz etkilediği bildirildi.

Konu ile gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş Merkez Camileri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Abdullah Güler, tarihi Alaaddin Bey, Hacı Şeref ve Ulu camilerinin görünümünün, bitişiğinde yapılan 10 katlı binalar nedeniyle tarihi özelliğini yitirdiğini ifade etti.

Güler, şöyle konuştu:

"Ulu Cami olmak üzere Hacı Şeref ve Alaaddin Bey camileri ilimizin en eski ve tarihi camileridir. Bunlar ilimizin tarihi ve mührüdür. Derneğimiz 2010 yılında Ulu Cami'nin onarımı için Vakıflar Genel Müdürlüğüne yaptığı müracaat üzerine, cami onarılmış ve çevre düzenlenmesi yapılmıştır. Muş'un tarihi simgesi olarak bilinen bu camiler, çevresinde yapılan konutlardan görsel olarak olumsuz etkilenmiştir. Yetkili kurumların, sivil toplum örgütlerinin ve halkın bu duruma tepki göstermesini ve söz konusu inşaatların acilen durdurulmasını bekliyoruz."