Çiriş otu, geçim kaynağı oldu

Çiriş otu, geçim kaynağı oldu
Çiriş otu, geçim kaynağı oldu
MUŞ (AA) - Malazgirt Kartevin Dağı'nda yetişen çiriş otu, işsizlerin geçim kaynağı oldu.Kartevin Dağı zirvelerinden büyük bir zahmetle toplanan ve...

MUŞ (AA) - Malazgirt Kartevin Dağı'nda yetişen çiriş otu, işsizlerin geçim kaynağı oldu.

Kartevin Dağı zirvelerinden büyük bir zahmetle toplanan ve halk arasında "gulik" olarak bilinen çiriş otu, pazarda yerini aldı. Bölge illerinde genelde yüksek kesimlerde yetişen çiriş otu, önceki yıllara göre daha bu yıl çok fazla ilgi görüyor.

Çiriş otunu seyyar tezgahında satan Yusuf Aydın, bitkiye her zaman ilgi duyulduğunu ve ilginin bu yıl yine yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Aydın, şöyle konuştu:

"Bu ot her yıl nisan aylarında yetişiyor. Bu bitki yöremizde yerli ıspanak ve pırasa olarak da adlandırıyor. Ispanak ve pırasa ile yapılan tüm yemekler, bu bitki ile de yapılabiliyor. Dağlardan toplayarak getirilen gulikleri suyla yıkadıktan sonra tezgahlara diziyoruz. Kilogramı 3 ile 4 lira arasında alıcı buluyor. Gulik ve benzeri otları uzun süren yürüyüşün ardından toplayan vatandaşlar, bu otu satarak para kazanıyor. Bazen 7, 8 kilometre yürüyerek bunları topluyoruz. Toplarken zorlanıyoruz. Ama yapacak başka bir yok. Böylece ekmeğimizi kazanıyoruz." 


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  Para

  ,

  lira

  ,

  ,

  zaman