Dağıstan'dan Anadolu'ya uzanan lezzet, "paçuk"

Dağıstan'dan Anadolu'ya uzanan lezzet, "paçuk"
Dağıstan'dan Anadolu'ya uzanan lezzet, "paçuk"
- Kafasya'nın milli yemeklerinden keten ezmesi (paçuk), Muş'un Yeşilova beldesinde yaşayan Kafkas kökenli vatandaşların sofralarına lezzet katıyor

MUŞ (AA) - YAHYA SEZGİN - Kafkasya'nın geleneksel lezzetleri arasında yer alan keten ezmesi (paçuk), Yeşilova beldesinde yaşayan Kafkas kökenli vatandaşların sofralarını süslüyor.

1893 yılında Muş'un Yeşilova beldesine yerleşen Kafkas kökenli Dağıstan Türklerinin, tarlalarında yetiştirdikleri keten tohumlarını çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra yaptığı paçuk yemeği, asırlardır sofralara lezzet katıyor.

Yeşilova beldesinde yaşayan 72 yaşındaki Abdulatif Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar önce dedelerinin yerleştiği Muş'ta kültürlerini devam ettirdiklerini söyledi.

Yüz yılı aşkın süredir Türkiye'ye yerleştiklerini anlatan Karabulut, beldelerinde Kürt ve Türk komşularıyla huzur içinde yaşadıklarını, şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ifade etti.

Karabulut, Muş'taki yaşantıları süresince geleneklerinden de kopmadıklarını belirterek, özellikle Dağıstan'ın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan paçuk (keten tohumu ezmesi) yemeğini sofralarından eksik etmediklerini dile getirdi.

Paçuğun zahmetli bir süreçten geçerek tarladan sofraya geldiğini vurgulayan Karabulut, paçuk yemeğinde kullanılan keten tohumlarını da tarlasında yetiştirdiğini kaydetti.

Karabulut, hasat zamanı elde edilen keten tohumlarının kavrulduktan sonra macun kıvamına gelinceye kadar değirmende öğütüldüğünü bildirerek, hazır hale getirilen paçuğun zerine tereyağı ve şerbet dökerek servis edildiğini anlattı. 

Paçuğun lezzeti kadar sağlık açısından da faydalı olduğuna değinen Karabulut, paçuğun vücut direncini artırdığını, sindirimi güçlendirdiğini ve kolesterole iyi geldiğini sözlerine ekledi.

 


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    gusto