Diyarbakır'daki saldırılar

Diyarbakır'daki saldırılar
Diyarbakır'daki saldırılar
MUŞ (AA) - Muş Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Emrullah Özbey, Diyarbakır'da gazetecilere yapılan saldırıyı kınadı.Özbey, yaptığı...

MUŞ (AA) - Muş Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Emrullah Özbey, Diyarbakır'da gazetecilere yapılan saldırıyı kınadı.

Özbey, yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesinin ardından çıkan olayları takip eden 3 muhabirin yaralanmasına tepki gösterdi.

Gazetecilere yönelik saldırıların, basın özgürlüğüne, toplumun haber alma ve bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğunu belirten Özbey, şöyle konuştu:

"Kitle iletişim araçları sayesinde, bireysel özgürlükler ve insan haklarının öne çıktığı dünyamızda, enformasyon görevini yürüten meslektaşlarımıza yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sorumluluk sahibi siyasetçilerin, basın ve ifade özgürlüğü noktasında sorumluluklarını yerine getirmelerini ve bu noktada demokrasinin güvencesi gazetecilere yönelik saldırı yapılmaması yönünde kitlelerini şiddetle uyarmalarını bekliyoruz."

Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına dönük yine vahim bir saldırı gerçekleştirildiğini bildiren Özbey, barış ve huzur ortamını bozmak için, karanlık güç odaklarının başında olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır'da İhya-Der Başkanı Aytaç Baran öldürülmesinin ardından çıkan olayları takip eden DHA Muhabiri Canan Altıntaş ve Kameraman Serdar Sınar ile İHA Muhabiri Burak Emek'in yaralandığını anımsatan Özbey, "Huzur içinde geçirilen seçimin ardından yapılan bu saldırı, Türkiye 'nin geleceğine ipotek koyma girişimidir. Diyarbakır'daki basın mensuplarına yapılan saldırı ise halkın haber alma kanallarını tıkamak için yapılan bir eylemdir. Sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

Özbey, Muş'ta da yaptığı haberlerden dolayı, bazı basın mensuplarının,  zaman zaman tehdit ve baskılara maruz kaldıklarını sözlerine ekledi.