Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü

Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü
Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü
MUŞ (AA) - Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) Vakfı Muş Şube Başkanı İhsan Aytemiş, 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü...

MUŞ (AA) -  Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) Vakfı Muş Şube Başkanı İhsan Aytemiş, 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Aytemiş, mesajında, Türkiye'de her yıl 743 milyon ton toprağın erozyonla karşı karşıya kaldığını belirterek, iklim değişikliğiyle birlikte artan kuraklık ve çölleşmeden dolayı Türkiye'nin tarım arazisinin 2001 yılında 26,4 milyon hektar iken, 2014 yılında 24 milyon hektara gerilediğini bildirdi.

Erozyonun, ülkenin toprak yapısının bozulmasına neden olan etmenlerinin başında geldiğini anımsatan Aytemiş, "Türkiye'deki arazilerin 5,6 milyon hektarında hafif, 15,6 milyon hektarında orta, 28,3 milyon hektarında şiddetli ve 17,4 milyon hektarında çok şiddetli erozyon görülüyor. Tarım arazilerinin yüzde 59'unda, orman alanlarının yüzde 54'ünde, meraların ise yüzde 64'ünde erozyon söz konusudur" ifadelerini kullandı.

Sağlıklı yaşamın, sağlıklı topraklarda mümkün olabileceğini vurgulayan Aytemiş, şunları kaydetti:

"Verimli topraklar yapılaşmadan korunmalı, konut, sanayi ve turizm amaçlı yatırımlar için kullanılmamalıdır. Organik tarım gibi toprak ekosisteme uygun uygulamalar teşvik edilmeli, toprağın yapısını bozacak, verimini azaltacak ve çevre kirliliğine neden olacak uygulamaların önüne geçilmelidir. Karar vericileri, gıda güvenliğinin sağlanması ve gelecek nesillere üretken toprakları bırakabilmek için politika geliştirmeye ve somut adımlar atmaya davet ediyoruz."