"Eğitim meleği" okulunu kışa hazırlıyor

"Eğitim meleği" okulunu kışa hazırlıyor
"Eğitim meleği" okulunu kışa hazırlıyor
- Muş'un Sırasöğütler köyünün fedakar öğretmeni Burcu Korkmalı, öğrencilerin kış mevsiminde sıcak bir ortamda eğitim görmesi için hummalı çalışma başlattı - Okulun camlarını silen, boyasını yapan Korkmalı, odun kırarak kışa hazırlandı

MUŞ (AA) - YAHYA SEZGİN - Muş'un Varto ilçesinde, Sırasöğütler Köyü İlköğretim Okulu'nda görev yapan öğretmen Burcu Korkmalı, bölgede çetin geçen kış öncesi okulun ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Öğrencilerin kış mevsiminde rahat bir ortamda eğitim görmesi için hummalı çalışma başlatan Korkmalı, cam silip, boya yaparak, yakacak için odun hazırladı.

Korkmalı, AA muhabirine, 15 yaşına kadar köy hayatı yaşadığını anlatarak, her öğretmenin görevinde ilk dört yılını köyde geçirmesi gerektiğini söyledi.

Köy hayatının öğretmene büyük tecrübe kattığını kaydeden Korkmalı, öğretmenin bu süre içinde öğrencilerle birlikte yetiştiğini ifade etti.

Köyde göreve geçen yıl başladığını anlatan Korkmalı, şöyle konuştu:

"Bu süreçte yaşadıklarımdan birçok tecrübe edindim. Bu yıl da geçen yıl kömürden dolayı kirlenen okulumuzu boyama kararı aldık. Önce sınıfımızı temizledik, camlarımızı sildik, boyamızı yaptık. Ardından kışa hazırlık yapmaya başladık. Geçen yıldan kalan odunumuzu kırdım. Yeni odun kömürümüz de gelecek. Öğrencilerimizle sobamızı kuracağız. Bu şekilde kış hazırlığına başladık. İnşallah çocuklarla beraber rahat bir kış geçireceğiz."

- "Öğrencilerimden çok şey öğrendim"

Köy hayatının yabancısı olmadığını dile getiren Tuncelili Korkmalı, bunun ilk görev yerinde kendisi için avantaja dönüştüğünü söyledi.

Köye ilk geldiğinde 17 öğrenciyle bir başına olduğunu belirten Korkmalı, "Okulun müdürü, öğretmeni, hizmetlisiydim. Yani her şeyiydim" dedi.

Köyde birleştirilmiş sınıf okuttuğunu ifade eden Korkmalı, bu konuda öğrencilerinin kendisinden daha tecrübeli olduğunu ve onlardan çok destek aldığını dile getirdi.

Korkmalı, "Öğrenciler bana çok yardımcı oldu. Çünkü onlar birleştirilmiş sınıfa alışkın oldukları için beni yönlendirdiler, yardımcı oldular. Beraber okuduk diyebilirim. Böylesi daha anlamlı oldu. Burada olmaktan memnunum. Bence her öğretmen ilk 4 yılını köyde geçirmeli" ifadesini kullandı.

- "Kızlara  fırsat verilmeli"

Yörede kız çocukların erkek öğrencilere göre daha çok okumaya istekli olduğunu anlatan Korkmalı, "Kızların anneleri 'ekmek yapıyorum, koyunlara gidiyorum yardım etsin" diye kızları okula göndermiyor ama kız öğrencilerim çok istekli. Ailelere ısrarlarımla kızlar okula düzenli gelmeye başladı. Kızlar istekli ve başarılı. Öğrenmek istiyorlar. Bu konuda aileler de duyarlı olmalı" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Fırsat

  ,

  Köy

  ,

  Öğretmen

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  ekmek