"Geleceğin Kan Bağışçıları Kazanımı Projesi"

"Geleceğin Kan Bağışçıları Kazanımı Projesi"
"Geleceğin Kan Bağışçıları Kazanımı Projesi"
MUŞ (AA) - Muş'ta, kan bağışının artırılmasını sağlamak amacıyla yürütülen "Geleceğin Kan Bağışçıları Kazanımı Projesi" uygulama toplantısı...

MUŞ (AA) - Muş'ta, kan bağışının artırılmasını sağlamak amacıyla yürütülen "Geleceğin Kan Bağışçıları Kazanımı Projesi" uygulama toplantısı yapıldı.

Türk Kızılayı, Milli Eğitim ve Sağlık İl müdürlüklerinin ortak yürüttüğü projeyle gönüllü, karşılıksız ve düzenli kan bağışının artırılması ve kan teminindeki sorunların önlenmesinin hedeflediği belirtildi

Anadolu ve Teknik Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan  Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, kanın tek kaynağı insan olan ve henüz başka hiçbir yolla üretilmeyen biyolojik bir madde olduğunu söyledi.

Şeker, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı projenin, Türkiye ile Avrupa Birliği tarafından finanse edildiğini anımsatarak, "Bu projeyle kanın acil bir ihtiyaç değil sürekli bir gereksinim olduğu gerçeğinden hareketle, güvenli ve yeterli kan tedariki için ülkemizde ki gönüllü düzenli ve karşılık beklemeyen bağışçılarının sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Bu proje dahilinde amaç öğrenciler arasında gönüllü kan bağışı davranışını geliştirmek, ilgili tarafların gönüllü  kan bağışı kapasitesini artırmak ve mevcut kurumlar arasında etkin bir koordinasyon kurulmasına katkı sağlamaktır" dedi.