Gelin ve damada "düğün yemeği" desteği

Gelin ve damada "düğün yemeği" desteği
Gelin ve damada "düğün yemeği" desteği
- Muş Aşçılar ve Pastacılar Derneği üyeleri, maddi durumu yetersiz olduğunu belirlediği damada, bin 500 kişilik düğün yemeği desteğinde bulundu

MUŞ (AA) - Muş Aşçılar ve Pastacılar Derneği, maddi durumu elverişli olmayan Sunay ve Mansur Yıldırım çiftine "düğün yemeği" desteği verdi.

Güney ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde ev düğünlerinin vazgeçilmezi düğün yemekleri, erkek tarafının önemli miktarda harcama yaptığı masraflar içinde yer alıyor.

Genelde binin üzerinde insan için pazar günleri öğle saatlerinde ikram edilen ve sonrasında damada destek amaçlı paranın verildiği yemek töreni, maddi durumu yeterli olmayan damatların evlilik yolunda yaşadığı en büyük sorunlardan biri halini alıyor.

Muş'ta da bu sorunları yaşadıkları için dünya evine giremeyen veya ekonomik anlamda sarsılan gençlere destek amaçlı bir araya gelen 17 işletme sahibi, yaklaşık 6 ay önce Muş Aşçılar ve Pastacılar Derneği'ni kurdu.

İnceleme sonucunda aldıkları kararla başvuran gençlere düğün yemeği desteği veren dernek, son olarak kent merkezine bağlı Özdilek köyünde dünya evine giren Sunay ve Mansur Yıldırım'ın düğün yemeği masraflarını karşıladı.

AA muhabirine dernek faaliyetleriyle ilgili bilgi veren  Başkan  Mehmet Halit Uygur, derneğin en önemli amacının, köylerde tespit ettikleri yardıma muhtaç gençlere katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Yıldırım çiftinin düğün yemeğine katkıda bulunmak için karar aldıklarını ifade eden Uygur, bundan sonra da maddi durumu elverişli olmayan ve ihtiyacı bulunan gençlere destek vermeye devam edeceklerini aktardı.

Uygur, "Her evde aş pişer. Ancak gelen misafirlere yetmeyebilir. 'Ekmeğimizi paylaşalım' dedik. Barış, kardeşlik içinde bu organizasyonlarımızı yapacağız. Düğünümüz bin 500 kişilik. Biz 400 kilo kavurmalık et hazırladık. Bunun yanı sıra pilav ve cacık yaptık. Çünkü köy düğünlerine katılımın çok olması dolaysıyla yemeklerin düzenli olarak dağıtılması gerekiyor. Aksi halde gelen misafirlerin bir çoğuna yemek yetişmek mümkün olmayacaktır. Bu açıdan katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

Damadın abisi Ercan Yıldırım ise maddi durumlarının iyi olmadığı için derneğin devreye girdiğini anlatarak, "Teşekkür ediyoruz. Böyle bir yardımın yapılacağını beklemiyorduk. Çok mutlu olduk" dedi.

Öte yandan, düğüne katılan misafirler, dernek üyelerinin yaptığı lezzetli düğün yemeğini yiyip, takı töreni görevini yerine getirdikten sonra halaylar çekerek, Yıldırım çiftinin mutluluğuna ortak oldu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Anadolu

  ,

  Yemek

  ,

  Erkek

  ,

  Pazar

  ,

  Köy

  ,

  başkan

  ,

  kent

  ,

  İnceleme

  ,

  evlilik