Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Muş Valisi Büyükersoy: "Açık oy kullanılmasını talep eden, demokrasinin namusuna tecavüz ediyor demektir"

MUŞ (AA) - Muş Valisi Vedat Büyükersoy, "Açık oy kullanılmasını talep eden, demokrasinin namusuna tecavüz ediyor demektir" dedi.

Büyükersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Haziran genel seçiminin huzur ve güven içinde geçmesini arzu ettiklerini söyledi.

Vatandaşın hür iradesiyle sandığa gidip oylarını kullanabilmesi için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Büyükersoy, "Bu ortamı oluşturmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Demokrasi sandıksız olmaz. Dünyada sandıksız bir demokrasi yoktur. Biz de vatandaşımızın rahat ve serbest şekilde sandığa giderek oyunu kullanması için tüm tedbirlerimizi aldık ve almaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Büyükersoy, bunun, sadece devletle olacak bir şey olmadığını belirterek, "Demokraside oyuncular var. Oyun deyince ' çocuk oyuncağı' zannetmemek lazım. Demokrasinin oyuncuları siyasi  partiler ve sivil toplum örgütleridir. Onlar da demokrasiyi benimsiyorsa, sandığa sahip çıkmalıdırlar. Sandığa sadece polis ve jandarmanın sahip çıkması yeterli olamaz. Her siyasi partinin müşahitleri var. Bir defa asla açık oy kullanılmamalı. Açık oy kullanılmasını talep eden, demokrasinin namusuna tecavüz ediyor demektir" değerlendirmesinde bulundu.

Güvenlik ve ulaşım konusunda sıkıntılı olan köylerin oy sandıklarını bir araya getirerek birleştirmek için Yüksek Seçim Kurulu'na teklifte bulunacaklarını dile getiren Büyükersoy, bu konudaki teklifi, seçim hakimine götüreceklerini kaydetti.

Buna, seçim hakiminin karar vereceğini belirten Büyükersoy, "Birleşen köylerimizi taşımak için vasıtalar kiralayacağız. Vatandaşımızın oylarını kullanmasını sağlayacağız. Ayrıca sandığa gidenleri korkutanlar olursa, siyasi partiler, güvenlik güçleri ve sivil toplum örgütleri hatta bireylerin bile onları şikayet etme cesaretini göstermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.