Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
MUŞ (AA) - Vali Vedat Büyükersoy başkanlığında, "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı.Toplantının açılışında konuşan Vali Büyükersoy, ülkenin...

MUŞ (AA) - Vali Vedat Büyükersoy başkanlığında, "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Büyükersoy, ülkenin tamamında olduğu gibi Muş'ta da seçimlerin huzur ve güven içinde geçmesini arzu ettiklerini belirtti.

Demokraside seçim sandığının, demokrasinin namusu olduğunu bildiren Büyükersoy, şunları ifade etti:

"Bu namusun da iyi korunması vazifemizdir. İlimizdeki bütün siyasi parti temsilcilerimizi toplantıya davet ettik. Katılan ve katılmayan tüm siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyorum. Seçimler, doğrudan demokrasinin uygulandığı en önemli enstrümandır. Bu enstrümanın iyi kullanılmasının yolu güvenli bir ortamdan geçmektedir. Ülkemizde demokrasinin gelişmekte olduğunu ve geliştiğini hepimiz biliyoruz. Gelişimine devam etmesi gerektiğine de hepimiz inanıyoruz. Özellikle sandık çevresinde ve sandık alanında görev alan güvenlik birimlerimizde görevli tüm personelin bilgi sahibi olması, vatandaşımızın güvenli bir ortamda, hür iradesiyle oyunu kullanabilmesi açısından bu çok önemlidir."

Seçimlerin, demokrasinin şöleni olduğunu belirten Büyükersoy, bu şölende insanların mutlu ve huzurlu olmasını temennisinde bulundu.

Seçme ve seçilme hakkının, kişinin en temel hak ve özgürlüklerinden olduğunu dile getiren Büyükersoy, şunları kaydetti:

"Seçimde hür irademizle, bizleri yönetecekleri ve temsil edecekleri seçiyoruz. Böyle bir durumda eğer oyuna hile katacak, oyunda taraf tutacak bir tavır sergilersek, önce şölene zarar getiririz. Buna kimsenin hakkı yoktur. Ülkemizdeki tüm siyasi partilerin, ülkemizin partileridir. Hiç kimse bu ülkenin ikinci sınıf vatandaşı değildir. Bu ülkede yaşayan herkes birinci sınıf vatandaştır. Birinci sınıf vatandaşlığı hiç kimsenin, kimseye verme yetkisi yoktur. Anayasa , kanunlar, tüzükler neyi emrediyorsa doğru odur. Kişilerin bu haklarını özgür iradeleriyle kullanması için gerekli güvenlik tedbirlerini aldık ve almaya devam edeceğiz. Bu konu da herkesin hassasiyet göstereceğine inancım tamdır."

Toplantıya Vali Yardımcısı Ercan Öter, kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Pilot Kurmay Albay Osman Nuri Çevik, Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı.