Harçlıklarını sülük satarak çıkarıyorlar

Harçlıklarını sülük satarak çıkarıyorlar
Harçlıklarını sülük satarak çıkarıyorlar
- Muş'a bağlı Mongok köyünde yaşayan çocuklar, dere yataklarından topladıkları sülükleri yol kenarında satıyor

MUŞ (AA) - Muş merkeze bağlı Mongok köyünde yaşayan çocuklar, halk arasında " doktor " olarak adlandırılan sülükleri satarak okul harçlıklarını çıkarıyor.

Genellikle sulak alan ve bataklıklarda yaşayan sülükler, yüzyıllardır insanlar tarafından hastalıklara iyi geldiği düşünülerek şifa kaynağı olarak kullanılıyor.

Muş'un Mongok köyünde yaşayan çocuklar da sülüğe olan rağbet karşısında, köyden geçen dere yatağında ot ve yosunların arasında her gün sülük topluyor.

Topladıkları sülükleri şişelere dolduran çocuklar, yoldan geçenlere ve köye gelen misafirlere tedavi amacıyla sülük satarak okul harçlıklarını biriktiriyor.

Uzun yıllardır alternatif tıbbın vazgeçilmezi olan sülüklerin, varise, iltihaplı ve iyileşmeyen yaralara, eklem romatizmasına, bel ve boyun fıtığına ve cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor.

Sulak alanlarda arkadaşlarıyla sülük toplayan Seher Çetin, her sabah erkenden dere yatağına sülük toplamak için geldiklerini belirterek, "Daha sonra topladığımız sülükleri yoldan geçenlere ve ya köyümüze gelen misafirlere satıyoruz" dedi.

Sülüklerin tanesini 1 liradan sattıklarını anlatan Kadir Çetin ise sülükleri çoğunlukla bataklık alandaki otların altında bulduklarını ve yaz tatilinde para kazandıklarını ifade etti.


  ETİKETLER:

  Doktor

  ,

  Sabah

  ,

  Para

  ,

  Okul