HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:
- "Böylesi bir dönemde sandığa gitmek çok önemli. Seçim günü evinizde oturmayın. Oyunuzu kullanın ve sandığa sahip çıkın"

MUŞ (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin, "Böylesi bir dönemde sandığa gitmek çok önemli. Seçim günü evinizde oturmayın. Oyunuzu kullanın ve sandığa sahip çıkın" dedi.

Demirtaş, Muş'ta bir düğün salonunda partisince düzenlenen programda yaptığı konuşmada,  AK Parti 'nin seçim çalışmalarında devlet imkanlarını kullandığını öne sürdü.

Seçim kampanyalarını yasalara bağlı bir şekilde yürüttüklerini kaydeden Demirtaş, şunları söyledi:

"Ama AKP devletin bütçesini, hazinesini, parasını, kaymakamlar ve valiler aracılığıyla seçim kampanyasının birer aracı haline getiriyor. TRT zaten bütün kanallarıyla onların elinde. Seçim kampanyası başladığından beri TRT tek bir dakika bile bizi yayınlamadı. Bundan önceki seçimlerde öyleydi. 'İleri demokrasiye geçtik' deniyor ya işte bunların ileri demokrasisi bu kadar. TRT'nin her kuruşunu, bütçesinin tamamını sizler vergi olarak ödüyorsunuz ama TRT, AKP'nin yayın organı olarak çalışıyor. Hakim ve savcılar da AKP'ye çalışıyor. Hakim ve savcılar şu anda HDP'lileri tutuklamakla meşgul. Yüzde 13 oyu böyle bir ortamda aldık. AKP'nin imkanlarının yarısı bizde olsun, yüzde 50'den fazla oy alırız." 

Türkiye'nin içinde bulunduğu gerilimli ortamdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın sorumlu olduğunu iddia eden Demirtaş, "Bir siyasi parti genel başkanı gibi davranamazsın artık. Hele hele oldu bittiyle 'Ben artık başkanım' diyemezsin" diye konuştu.

Demirtaş, ülkenin böylesi bir dönemde koalisyonla yönetilmesi gerektiğini savunarak, şöyle devam etti:

"Böylesi kamplaşma ve kutuplaşmanın olduğu, gerilimin bu kadar yüksek olduğu dönemlerde partiler bir araya gelip birlikte ülkeyi yönetirlerse bu mahallede, sokakta da bir rahatlamaya yol açar. Çünkü insanlar artık patlayacak noktaya geldiler. Her gün hakaret her gün tehdit, öfke, her gün tutuklama, ölüm, her gün cenaze. Niye yapıyorlar bunu peki? AKP'ye mecbur kalmanız için. Bak biz olmazsak memleket böyle olur diyorlar. 'Çıkıp bize oy vermezseniz bunlar devam eder' diyenler de onlar. O nedenle 1 Kasım seçimleri artık sıradan bir seçim değil."

"2,5 yıl Kürt sorununu, masaya oturduk konuştuk. Müzakere aşamasına geldik. Dolmabahçe'de açıklanan metni kimileri 'ihanet belgesi' olarak adlandırsa da Türkiye tarihinin en kıymetli metinlerinden, barış metinlerinden biridir" diyen Demirtaş, "Ne yaptılar o metni buruşturup çöpe attı, masayı kendi elleriyle devirdiler" ifadelerini kullandı.

1 Kasım'da iyi sonuç alacaklarını belirten Demirtaş, "İnşallah Türkiye'nin önünü açan, barışın önünü açan, bu akan kanı durduracak, kardeşçe bir arada yaşamamıza vesile olacak hayırlı bir sonuç çıkar" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partililere seslenerek, seçim öncesi son haftanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Demirtaş,  "Böylesi bir dönemde sandığa gitmek çok önemli. Seçim günü evinizde oturmayın. Oyunuzu kullanın ve sandığa sahip çıkın. Gözlemci olun, müşahit olun resmi karar açıklanıncaya kadar asla sandık başlarını terk etmeyin. Bunu yaparsanız gerisi kolay" diye konuştu.

Demirtaş, sandıkların birleştirilmesi kararına ilişkin de "Korkmayın. Sandık taşıma mı yapıyorlar, korkmayın. 'Cizre'de, Yüksekova'da, Varto'da sandıkların güvenliği yok, öbür mahalleye götüreceğiz'. Götürün. Sonra kaybedince bahaneleri kalmasın. Biz itiraz etmeyeceğiz, bahaneleri kalmasın" dedi.  

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu da eleştirerek, "Aslında Ahmet Hoca'yı seviyorum. Kıyamıyorum. Onu bu zulümden kurtarmak için sürekli çabalıyoruz. Çünkü biz oyumuzu artırırsak o da kurtulacak bu zulümden" ifadesini kullanan Demirtaş, "Sana küçük bir tavsiyem var. Bence siyaseti bırak, evlilik, izdivaç programlarına çık. Madem milleti evlendiriyorsun, hazır millete eş bulmaya başlamışken bari kendini bu siyaset arenasında yıpratma" şeklinde konuştu.

Programa, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, HDP'nin Muş milletvekili adayları da katıldı.