Konakkuran'da belediye hizmetleri

Konakkuran'da belediye hizmetleri
Konakkuran'da belediye hizmetleri
MUŞ (AA) - Konakkuran Belde Belediye Başkanı Bülent Ateş, yaşama geçirdiği hizmetlerle beldede birçok ilke imza attı.Ateş, AA muhabirine yaptığı...

MUŞ (AA) - Konakkuran Belde Belediye Başkanı Bülent Ateş, yaşama geçirdiği hizmetlerle beldede birçok ilke imza attı.

Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temel amacının beldeyle hizmet olduğunu söyledi.

Bölge için barış ortamının sağlanmasının önemine dikkat çeken Ateş, şöyle konuştu:

"Biz gerçekten hizmetten mahrumuz. İller Bankasından beldemize gelen 35 bin lira kadar bir para var. Onunla ancak personel maaşlarını ödüyor, araçların bakımını yapıyor ve belediyenin geçmişten gelen borçlarını kapatıyoruz. Çünkü burası aslında yavaş yavaş eriyen bir yer haline geldi. Eskiden 4 bine yakın nüfusumuz vardı, şimdi nüfus bin 800'lere kadar indi. Sadece geçen yıl 128 kişi göç etti. Göçlerin en büyük nedeni barış ve huzur içinde bir hayatın olmamasıydı. Bunlar olmayınca ekonomi de güçlenmiyor, işsizlik büyüyor. O yüzden biz önce barış istiyoruz."

Bir yıl içinde Konakkuran'da yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Ateş, beldenin en büyük sorununun içme suyu ve alt yapı olduğunu ifade etti.

Beldede 20 yılda bu sorunların aşılmadığını anımsatan Ateş, şunları dile getirdi:

"Göreve geldiğimde ilk olarak alt yapı çalışmalarına başladım. İller Bankasına yaptığım müracaat sonucu önümüzdeki günlerde alt yapı proje ihalesi yapılacak. İnşallah bu yıl alt yapı çalışmalarımız başlayacak. Su ile ilgili yaptığımız çalışmalarda eskiden saatte beldeye 2 ton su verilirken, yeni aldığımız ekipmanlarla beldemize saate 67 ton su veriliyor. Su sorununu büyük ölçüde çözdük. Belde merkezinde yolların tamamını kumladık. Karayolları Genel Müdürlüğü ile irtibata geçerek Malazgirt'ten beldemize kadar olan yolun durumunu anlattık. İlk etapda kış şartlarından dolayı bozulan yolları onardılar. Bu yıl yolumuzu yeniden yapacaklarını söylediler. Beldeden geçen dere için ise DSİ ile irtibat halindeyiz. Bu yıl ıslah çalışmalarının başlatılması için çalışmalarımız devam edecek."

Belediye binasında kullanılmayan alanları çocuk merkezi ve kütüphane oluşturmak ve çeşitli kültür sanat, spor kurslarını açmak için kullandıklarını anlatan Ateş, ayrıca çocuk parklarını yaparak çocukların eğlenmesini sağlamak amacıyla projeler hazırladıklarını söyledi.

Ateş, "SODES'e 4 proje sunduk. Belediyemiz kurulduğu andan beri imkansızlıklardan dolayı çocuklara yönelik herhangi bir hizmet vermemiş. Beldedeki yüzlerce çocuğa farklı konularda eğitimler verdik" dedi.

Belediye araçlarının tamamını bakım ve onarımdan geçirdiklerini de ifade eden Ateş, makam araçlarının tamircide borcundan dolayı rehin kaldığını anımsattı.

Yaklaşık 35 bin lira harcayarak makam aracını faal duruma getirdiklerini anlatan Ateş, diğer araçları da onardıklarını söyledi.

Belediye çalışanlarının artık düzenli maaş aldığını belirten Ateş, beldeyi daha yaşanabilir bir yer yapmak için gece gündüz çalışacaklarını sözlerine ekledi.