Köyde mahsur kalan böbrek hastasının imdadına paletli ambulans yetişti

Köyde mahsur kalan böbrek hastasının imdadına paletli ambulans yetişti
Köyde mahsur kalan böbrek hastasının imdadına paletli ambulans yetişti
MUŞ (AA) - Muş merkeze bağlı Aşağıyongali köyünde kar yağışının ardından yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemeyen böbrek hastası...

MUŞ (AA) - Muş merkeze bağlı Aşağıyongali köyünde kar yağışının ardından yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemeyen böbrek hastası kadın , İl Özel İdaresi ekiplerinin 3 saatlik çalışmaları sonucu paletli ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Merkeze 47 kilometre uzaklıktaki Aşağıyongalı köyünde yaşayan ve 3 yıldan beri haftada 3 kez diyalize bağlanan giren 6 çocuk annesi Enes Çamtosun'un (60) kapalı yollar nedeniyle hastaneye ulaştırılamaması ve durumunun ağırlaşması üzerine yakınları 112 Acil Servisi arayarak yardım istedi. 

Bunun üzerine  İl Özem İdaresi'ne ait makineleri paletli ambulans ile kar kalınlığının bazı kesimlerde 3 metreye ulaştığı Yukarıyongalı köyüne doğru yola çıktı. 

Ekiplerin yaklaşık 2 saatlik çalışması sonucu ulaşabildiği köyde Çamtosun, yakınları tarafından ambulansa taşındı. 

İlk kontrolleri ambulansta yapılan kadın, yaklaşık 3 saatte paletli ambulansla Muş Devlet Hastanesine ulaştırıldı.

Kurtarma çalışmalarına katılan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, yaptığı açıklamada iki gündür çalışma yaptıkları Yukarıyongalı köyüne kar ve tipi nedeniyle ulaşamadıklarını belirterek, "Hasta ihbarı aldık ve İl Özel İdaresi olarak 2 defa mücadele ettik. İş makineleriyle yaptığımız mücadeleye rağmen tipi ve fırtınayı aşamadık. Bugün akşam saatlerinde 3 saatlik bir sürede karla mücadele araçlarımız ve 112'ye ait paletli ambulansla hastamızı aldık" diye konuştu.

Köy Muhtarı Eyüp Omur da hasta kadının her cumartesi diyaliz makinesine bağlandığını belirterek, "Yollar kapalı olduğu için bugüne kadar götüremedik. Salı günü gelen araç yolda mahsur kaldı. Bugün ekipler geldi ve götürdüler" ifadesini kullandı.

 

 

 

 


  ETİKETLER:

  ENES

  ,

  diyaliz

  ,

  Akşam

  ,

  Bugün

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  Köy

  ,

  ,

  kar

  ,

  böbrek