Köylülerin "susuzluk" tepkisi

Köylülerin "susuzluk" tepkisi
Köylülerin "susuzluk" tepkisi
- Muş'un Sütlüce köyünün su ihtiyacını karşılayan deponun elektriği borcu nedeniyle kesilince susuz kalan vatandaşlar, karayolunda eylem yaptı

MUŞ (AA) - Muş'un Sütlüce köyünün su ihtiyacını karşılayan deponun elektriği borcu nedeniyle kesilince, susuz kalan vatandaşlar, Muş-Bingöl karayolunu trafiğe kapattı.

Kent merkezine bağlı 5 bin nüfuslu Sütlüce köyündeki su deposunun elektrik faturası 8 yıldan bu yana ödenmeyince, köye 450 bin lira borç çıkarıldı.

Ödeme yapılmaması nedeniyle Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) Muş Müessese Müdürlüğü ekiplerince deponun elektriği kesildi. Bunun üzerine susuz kalan köylüler, olaya tepki göstererek Muş-Bingöl karayolunda eylem yaptı. 

Çöp konteynerleri ile karayoluna barikat kuran vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman tartışmanın yaşandığı eylemde, köylüler adına konuşan Erkan Aras, birçok vatandaşın borcunu ödediğini ancak köy muhtarının vatandaşlardan tahsil ettiği fatura ücretini ödemediği için deponun elektriğinin kesildiğini söyledi.

Aras, "Köylüler olarak ramazan ayında su ihtiyacımızı temin edemiyoruz. Arabası olan çeşitli yerlerden su ihtiyacını karşılıyor. Arabası olmayan vatandaşlar ise hiçbir şey yapamıyor" dedi.

Susuzluğun en fazla kadınları etkilediğini anlatan Gülbahar Toplu ise "Herkes muhtarı suçluyor ama tek suçlu muhtar değil. Birçok kişi su parasını ödememiş. Borcunu ödemeyenlerin suyunu kessinler fakat ödeyenlere bunu yapmasınlar. Daha önce de belediyeye bağlıydık. Evde 11 nüfus yaşıyor, bunlar susuzluğa nasıl dayansın" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından yol kapatmanın kanuna aykırı olduğunu belirten güvenlik güçlerinin uyarısı üzerine köylüler eylemlerine son verip yolu ulaşıma açtı.


  ETİKETLER:

  Bingöl

  ,

  Ramazan

  ,

  Köy

  ,

  elektrik

  ,

  lira

  ,

  Eylem

  ,

  güvenlik

  ,

  zaman

  ,

  kent

  ,

  nüfus