Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
MUŞ (AA) - Muş Müftüsü Recep Uzun, Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde makamında gazetecilerle bir araya geldi.Uzun, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın,...

MUŞ (AA) - Muş Müftüsü Recep Uzun, Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde makamında gazetecilerle bir araya geldi.

Uzun, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, öteden beri Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde, bireysel ve sosyal hayat açısından önem arz eden temaları kamuoyunun gündemine taşımaya ve özelde toplumu, genelde ise tüm insanlığı peygamber efendimizin çağlar üstü rahmet yüklü mesajlarıyla buluşturmaya gayret gösterdiğini söyledi.

Dünyada yaşanan büyük sıkıntı ve yürek yakan hadiselerin, kişilerin insanlığını ve Müslümanlığını yeniden sorgulamasını gerekli kılacak boyutlara ulaştığını ifade eden Uzun, şöyle konuştu:

"İslam coğrafyası, bugün , artık savaş, şiddet ve vahşetle anılmaktadır. Bağdat'tan Şam'a, Kahire'den Yemen'e nice İslam diyarı kan ve gözyaşına bulanmıştır. Mezhepçilik, meşrepçilik, hizipçilik, ırkçılık, ideolojik ayrımcılığın zifiri karanlığında, iç çatışmalar yaşanmakta ve masum canlar katledilmektedir. Şehirlerin tarihi ve kültürel dokusu yok edilmekte, zalimane tavırların ve cahilane tepkilerin faturası ise maalesef din-i mübin-i İslam'a kesilmektedir. İnsanlığı topyekün barışa davet eden bir dinin mensupları ve cihanşümul bir rahmetin temsilcisi olan peygamber efendimizin müntesiplerinin bugün ortaya koyduğu davranışlar ve sergilediği tavırlar, çoğu zaman Kur'an ve sünnetin rahmet yüklü mesajlarının çok uzağına düşmektedir. İslam korkusu ve İslam düşmanlığı ancak yüksek bir bilgi, kültür, hikmet ve marifetle derin bir şefkat ve merhametle ortadan kaldırılabilir."