Malazgirt'te dengbejlik geleneği yaşatılıyor

Malazgirt'te dengbejlik geleneği yaşatılıyor
Malazgirt'te dengbejlik geleneği yaşatılıyor
MUŞ (AA) - Malazgirt'te kurdukları film stüdyosuyla 4 Kürtçe komedi filmi çeken oyuncu Mustafa Eşin, ilçedeki dengbejlik geleneğini yaşatmak adına...

MUŞ (AA) - Malazgirt'te kurdukları film stüdyosuyla 4 Kürtçe komedi filmi çeken oyuncu Mustafa Eşin, ilçedeki dengbejlik geleneğini yaşatmak adına sazevi açtı.

Eşin, yaptığı açıklamada, dengbejlik geleneğini yaşattığını belirterek müziğe ilgi duyan ve eğitim almak isteyen herkesi sazevine davet etti.

Gençlerin müziğe bağlama ile başlamasını istediğini belirten Eşin, şunları söyledi:

"İlçemizde çok önceleri meşhur dengbejler vardı. Dengbej Tahıro, Dengbej Sino, Dengbej Hüseyno olmak üzere. Bunlar  ünlü dengbejlerimizden bazıları. Şimdi maalesef bu gelenek yok olmuş bir vaziyette. Ben yıllarca bu usta dengbejlerin kasetlerini sattım. Bu dengbejliğe heveslenen geçlerimiz varsa bizimle irtibata geçsinler yardımcı olalım. Bu ilçede yetişmiş birçok ses sanatçımız var. Bu bölgenin insanlarının çok yanık ve yalın sesi var. İlçemizde müziğe çok ilgi vardı ama müzik aleti alacak bir yerleri yoktu. Ben bu eksikliği fark ettim ve bu saz evini kurdum. Burada her türlü müzik aleti bulmak mümkün."


  ETİKETLER:

  Kürtçe

  ,

  Müzik

  ,

  Komedi

  ,

  Ünlü

  ,

  film

  ,

  eğitim

  ,

  yalın