Malazgirt'te "Sigara Bırakma Kampanyası" başlatıldı

Malazgirt'te "Sigara Bırakma Kampanyası" başlatıldı
Malazgirt'te "Sigara Bırakma Kampanyası" başlatıldı
MUŞ (AA) - Malazgirt Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Merkezi Müdürlüğü'nce ilçede "Sigarayı Bırakma...

MUŞ (AA) - Malazgirt Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Merkezi Müdürlüğü'nce ilçede "Sigarayı Bırakma Kampanyası" başlatıldı.

Kampanya çerçevesinde Malazgirt Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, sigara kullanma yaşının giderek düştüğünü söyledi.

Bakanlığın 27 Ocak 2015'te yayınladığı genelge kapsamında böyle bir kampanya başlaştıklarını belirten Atasoy, şöyle konuştu:

"Çocuklara sigara içme diyebilmek için, öncelikle bizim sigarayı bırakmamız ve onlara örnek olmamız lazım. Sigarada vücuda zararlı çok fazla zehirli madde bulunmakta. Başta kanser olmak üzere, hastalıkların yüzde 80'i sigara nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hastalık ve sakatlıkların yanı sıra, yılda 100 milyar doların üzerinde bütçesi olan sigarayla aile bütçeleri de zarar görmektedir. Yüksek oranda ithal sigara tüketildiği için de harcadığımız paraların büyük bir bölümü başka ülkelere aktarılmış oluyor. Sigara nedeniyle yaşanan sağlık sorunlarının devletimizin bütçesine ciddi zararlar veriyor. O nedenle Malazgirt'te sigara bırakma kampanyası başlattık."

Konferansta, Adaksu Köyü İlkokulu ve Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nce hazırlanan konulu skeç ve tiyatro gösterisi sunuldu, kampanyayı destekleyen 20 kişiye ise sertifika verildi.

Konferansa, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız, Emniyet Müdürü Ufuk Akan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aydınoğlu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.