Miraç Kandili

Miraç Kandili
Miraç Kandili
- İl Müftüsü Uzun, mesaj yayımladı

MUŞ (AA) - İl Müftüsü Recep Uzun, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Uzun mesajında, "Yeryüzünün manevi odaklarından, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa arasındaki bağları güçlendiren Miraç, Müslümanlar'ın gönül dünyalarını da öylesine güçlendirecek, sıdk ve imanlarını pekiştirecek, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirecek manevi bir tecrübedir. Miraç, Müslümanları da huzura, hakikate ve marifete davet etmektedir" ifadesini kullandı.

Miraç'ın Hz. Muhammed'in şahsında, insanlığın Hakka yürüyüşü olduğunu belirten uzun, şunları aktardı:

"Miraç, zamanın ve mekanın yegane sahibi olan Yüce Allah'ın birliğine, büyüklüğüne ve sonsuzluğuna şahitlik ediştir. Miraç, semanın katmanlarını ve Rab'be vasıl olan yolun duraklarını aşan bir bereket yolculuğudur. Peygamberimiz bu yolculuktan ümmetine üç büyük armağan ile dönmüş, beş vakit namazı, Bakara Suresi'nin son ayetlerini ve 'iman edip bu imanla ölen kimsenin cennetlik olduğu' müjdesini bizlere ulaştırmıştır. Miraç'ta aklı geride bırakan bir aşk , maddenin ötesine geçen bir nazar, aşağıyı ve aşağılığı kabul etmeyen bir yükseliş vardır. Miraçta elemi, kederi, çaresizliği, ümitsizliği bir kenara koyup yeniden yola çıkma vardır. Miraç'ta arınma, durulma, korunma ve kollanma vardır. Miraçta alınması gereken ibret ve dersler vardır."

Müslüman aleminin kandilini kutlayan Uzun, bu kutlu gecede Yüce Rab'be açılan ellerin ve yakaran dillerin, başta İsra ve Miraç'ın cereyan ettiği kutsal topraklar olmak üzere, bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, adalet , huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenabı Hak'tan niyaz ettiğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  aşk

  ,

  Armağan

  ,

  adalet

  ,

  Birlik