Mursi'ye verilen idam cezası

Mursi'ye verilen idam cezası
Mursi'ye verilen idam cezası
MUŞ (AA) - AK Parti Muş Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Akif Eren, Mısır Mahkemesi'nin "hapishaneler baskını" davasında, Muhammed Mursi'ye idam cezası...

MUŞ (AA) - AK Parti  Muş Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Akif Eren, Mısır Mahkemesi'nin "hapishaneler baskını" davasında, Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine tepki gösterdi.

İdam kararını kınayan Eren, yaptığı yazılı açıklamada, Mursi'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, "Halkın iradesi ve ülke kaynaklarını apoletinin gölgesinde tutmak isteyen askeri cunta tekrar hortlamış, darbe ile seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı tutuklanmış, darbe aleyhine Rabia Meydanı'nda yapılan barışçıl gösterilerde sivil halkın üzerine namaz kılarken ateş açılmış ve binlerce kardeşimiz orada şehit edilmiştir" ifadesi kullanıldı.

AK Parti Gençlik Kolları olarak dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın her zulme karşı durduklarını bildiren Eren, Mısır halkı ve iradesinin yanında yer aldıklarını kaydetti.

Zalimlerin er geç devrileceğini belirten Eren, şunları bildirdi:

"Zulümleri yanlarına kar ve payidar kalmayacaktır. Verilen bu cezalar hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşruiyetini koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Batı'nın ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir. Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz. Bu cinayete 'dur' demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır."