Muş Valiliği'nden kış genelgesi

Muş Valiliği'nden kış genelgesi
Muş Valiliği'nden kış genelgesi
MUŞ (AA) -  Muş Valisi Seddar Yavuz, il sınırları dahilinde meteorolojik hava koşullarından kaynaklanan herhangi bir olumsuzlukla karışı kış...

MUŞ (AA) -  Muş Valisi Seddar Yavuz, il sınırları dahilinde meteorolojik hava koşullarından kaynaklanan herhangi bir olumsuzlukla karışı kış tedbirinin alınması konusunda genelge yayımladı.

Yavuz, genelgesinde, vatandaşın genel hayatını olumsuz etkileyecek, onları mağdur edebilecek durumların ortaya çıkmaması, halkın can ve mal güvenliğinin temini için, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve sorumluluk anlayışı içinde mevsimsel plan ve tedbirlerini bir kez daha gözden geçirmeleri gerektiğini bildirdi.

Eksikliklerin ivedi olarak tamamlanması ve vatandaşın da üzerine düşen görevi yerine getirmesinin önemli ve gerekli görüldüğünü belirten Yavuz, genelgede şunlara yer verdi:

"Bu itibarla 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri çerçevesinde, önümüzdeki günlerde mevsimsel değişikliklerle yağışlı ve soğuk bir döneme girileceğinden başta belediyeler olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşları tertip ve hazırlıklarını tamamlanması gerekiyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve gerçek kişiler, kullandıkları binaların çatılarında biriken kar ve buz kitlelerini belli aralıklarla temizleyecek ve veya temizlettireceklerdir. Biriken kar kalınlığı binaya ve söz konusu binanın saçakları altından geçen vatandaşlara ve araçlara zarar vermeyecek şekilde kontrol edilerek rutin kar temizleme çalışması ihmal edilmeyecektir."

İl genelindeki iş yerleri ile binaların çatılarında biriken kar ve buz kitlelerinin, kaldırımlarda yürüyen vatandaşlar için tehlike oluşturduğunu vurgulayan Yavuz, bundan kaynaklanabilecek tehlikelerin önlenebilmesi amacıyla, iş yerleri ve binaların çatılarında biriken kar yığınları ile saçaklardan sarkan buz kitleleri temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Yavuz, "Vatandaşın can güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde tedbirler alınacaktır. Bu tedbirlerin alınması ve bunların tatbiki, vatandaşımızın can ve mal güvenliği açısından önemlidir" ifadelerini kullandı.