Muş Valisi Yavuz:

Muş Valisi Yavuz:
Muş Valisi Yavuz:
- "HDP milletvekili adayları ve il yöneticileri, her zaman alışkanlık haline getirdikleri üsluplarıyla devleti ve ilin valisini tehdit ve hakaret içeren iftiralarla algı operasyonu oluşturmak istiyor"

MUŞ (AA) - Muş Valisi Seddar Yavuz, "HDP milletvekili adayları ve il yöneticileri, her zaman alışkanlık haline getirdikleri üsluplarıyla devleti ve ilin valisini tehdit ve hakaret içeren iftiralarla algı operasyonu oluşturmak istiyor" dedi.

Vali Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, HDP Muş milletvekili adayları ile HDP Muş eş başkanlarının kendisine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

Vatandaşın huzurunu bozan, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne kasteden bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlardan rahatsızlık duyan, bölücü terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan, toplumsal barışı, bin yıllık kardeşliği, ülkenin birliği ve bütünlüğünü hedef alan teröristlerin cenazelerinde şov yapan HDP Muş milletvekili adayları ve parti yöneticileri, öncelikle Varto ilçesinde yapılan operasyonlarda evinde 14 el yapımı patlayıcı ele geçirilen HDP Varto eş başkanının, vatandaşın hayatına kasteden bu tutum ve davranışı hakkında topluma açıklama yapmak ve hesap vermek yerine iftira, baskı ve tehdit içeren basın açıklaması ile zorbalıklarının üstünü örtmek istediklerini belirten Yavuz, çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden birçok masum vatandaşın hayatına kastetmek üzere, içlerine çivi koymak suretiyle güçlendirilen 14 el yapımı patlayıcıyı evinde bulunduran HDP Varto İlçe eş başkanının bu davranışının, hangi siyasi, ahlaki ve vicdani değere sığdığının cevabını veremeyenlerle hukuki mücadelelerinin devam edeceğini kaydetti.

Seçimin başlamasından sona ermesine kadar, düzen içinde yönetimi, seçim sürecinde ve seçim sonrasında  seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları şikayet ve itirazları inceleme ve karara bağlamanın Yüksek Seçim Kurulu'nun görevi olduğunu hatırlatan Yavuz, "Valiler ise seçim takviminin başladığı tarihten itibaren seçim sırasında ve sandıkların seçim kuruluna teslim edilmesine kadar geçen süreçte, seçimlerin güvenliğinin sağlanmasından sorumludur" ifadesini kullandı.

Valilik olarak seçimlerin demokratik, hukuk kuralları ve tarafsızlık içinde gerçekleşmesi, vatandaşların her türlü baskı ve şiddete maruz kalmadan, hür iradelerini sandığa yansıtmaları için gerekli güvenlik tedbirlerini aldıklarını aktaran Yavuz, kentte huzurun, güvenliğin ve asayişin sağlanması açısından terörle ve destekçileriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altını çizdi. 

Yavuz, alınan tüm tedbirlerle vatandaşların hür iradelerini kullanmaları, seçime katılan siyasi parti ve adaylarının yasalar çerçevesinde propaganda ve siyasi faaliyetlerde bulunmaları için her türlü kolaylık sağlanacağını belirterek, "Seçim sandıklarının kurulacağı mahallerde, vatandaşlarımızın herhangi bir baskıya maruz kalmadan, rahatça oylarını kullanacakları şekilde güvenlik tedbirlerini almaktayız. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsunlar" değerlendirmesinde bulundu.

7 Haziran seçimlerinde başka seçmenlerin oylarını kullananlar hakkında adli işlemler başlatıldığını belirten Yavuz, şunları aktardı:

"Bu kapsamda il merkezinde 8 köyde 141, Bulanık'ta 11 köyde 94, Varto ilçesinde 26 köyde 135 şahsın imza örnekleri alınarak kriminal inceleme yapılmak üzere adli makamlara gönderilmiştir. Seçimlere hile karıştırmaya çalışan ve vatandaşın özgür iradesini baskı altına almaya çalışan kesimlerin hoşuna gitmese de bundan rahatsızlık duysalar da 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin güven içinde yapılması ve sandık güvenliği için her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Devletimizce ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gerek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü gerekse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılan yardım ve sosyal destekler tam bir tarafsızlık ilkesi içerisinde yürütülmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılan yardım ve sosyal desteklerde iddia edildiği gibi hiçbir bir siyasi saik ve amaç asla gözetilmemektedir. Bin yıl aynı kaderi paylaşan, ilahi kaderle bugüne kadar kardeşçe yaşayan, milletimizi bölmeye çalışanlara kesinlikle müsamaha gösterilmeyecektir. Vatandaşlarımızı ve kamu görevlilerini baskı altına almaya çalışan terör örgütü yandaşlarına da asla izin verilmeyecektir."