Muşlu ve Iğdırlılar uçakla seyahati sevdi

Muşlu ve Iğdırlılar uçakla seyahati sevdi
Muşlu ve Iğdırlılar uçakla seyahati sevdi
- Muş ve Iğdır havalimanlarından geçen yıl 500 bini aşkın yolcu seyahat etti

MUŞ (AA) - Muş ve Iğdır havalimanlarından seyahat eden yolcu sayısı 2014 yılında 500 bini aştı.

Türk Hava Yolları (THY) Muş Acentesi Müdürü Necmettin Göçmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş Havalimanının geçen yıl, diğer senelere oranla yolcu taşımacılığında artış sağladığını söyledi.

Muş Havalimanının 2014 yılında 313  bin 757 yolcuyu ağırladığını ifade eden Göçmen, şöyle konuştu:

"Muş Havalimanından her gün karşılıklı olarak Muş- Ankara , Muş- İstanbul olmak üzere 2 uçak kalkıyor. Haftada 3 gün ise Pegasus'un Muş-İstanbul seferi var. Muş'tan yaptığımız tespitlere göre aktarmalı Bursa'ya giden yolcuların yüzde 50'si Muşlu. Birçok vatandaşımız da buradan Bursa'ya gitmek için Elazığ'a veya diğer illere gitmek zorunda kalıyor. Bursa'ya haftada 3 gün sefer yapılırsa uçaklar Muş'tan yüzde 90 dolayında dolu gider. Biz müracaat etmemize rağmen bu konuda bir sonuç alamadık. Bu nedenle de yolcularımız İzmir ve Bursa gibi şehirlerimize aktarmalı olarak gitmek zorunda kalıyor. Bu konuda ilgililerden destek bekliyoruz."

Göçmen, Muş Havalimanının kapasite itibarıyla birçok havalimanından daha fazla olanağa sahip olduğuna değinerek, "Biz burada her türlü uçuşa hazır olmamıza rağmen, Umre'ye giden yolcularımız, Ankara'ya ya da İstanbul'a gitmek zorunda kalıyor. Vatandaşlarımız buradan Umre'ye gitmek istiyor. Yetkililerin bu konuya da çözüm bulmasıyla vatandaşların yaşadığı sıkıntı sona erecektir" dedi.

-Iğdır Havalimanı

Geçen yıl 197 bin 561 yolcunun seyahat ettiği Iğdır Havalimanında da bu yılın ilk iki ayında yolcu sayısı 30 bine ulaştı. 

Türkiye 'nin yeni havalimanlarından birine sahip 190 bin nüfuslu Iğdır'da, vatandaşların tercihi havayolu oluyor. Geçen yılın ocak ayında 12 bin 255 kişi Iğdır Havalimanını kullanırken, 2015'in ilk ayında ise 16 bin 15 kişi uçakla seyahat etti.

Şubat ayında ise 14 bin 637 yolcunun kullandığı havalimanında, son iki ayda yolcu sayısı 30 bin 642 olarak kayıtlara geçti. 

Devlet Hava Meydanları İşletmesine bağlı havalimanından haftada 5 gün İstanbul, 7 gün de Ankara'ya karşılıklı seferler gerçekleştiriliyor.