Muş'ta ayçiçeği hasadı devam ediyor

Muş'ta ayçiçeği hasadı devam ediyor
Muş'ta ayçiçeği hasadı devam ediyor
MUŞ (AA) - Berce Alparslan Tarım İşletmesi Müdürlüğü tohumluk ayçiçeği hasadına devam ediyor.Merkeze bağlı Tabanlı köyünde biçerle yapılan hasat...

MUŞ (AA) - Berce Alparslan Tarım İşletmesi Müdürlüğü tohumluk ayçiçeği hasadına devam ediyor.

Merkeze bağlı Tabanlı köyünde biçerle yapılan hasat çalışmalarını inceleyen Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Muzaffer Demir, 2015 yılı ayçiçeği üretim sezonunda ilçelerle yaklaşık 12 bin 400 dekar alanda yağlık ayçiçeği ekimi gerçekleştirildiğini söyledi.

Demir, "Muş merkezde 2, Bulanık ilçesinde 6, Malazgirt'te 4 ve Hasköy'de 400 dekar olmak üzere toplam 20 çiftçi tarafından 12 bin 400 dekar alanda yağlık ayçiçeği ekimi yapılmıştır. Bu ekim alanlarında elde edilen yağlık ayçiçeği ürünü genellikle Gaziantep , Diyarbakır , Kilis, Şanlıurfa ve Ordu gibi illerimizde yağ işleme fabrikalarına gönderilerek değerlendirilmektedir" diye konuştu.

Üretilen tohumluk ayçiçeğinden yaklaşık 3 bin ton ürün elde edileceğini tahmin ettiklerini anlatan Demir, üreticilerin verimin düşük olacağının öngörüldüğünü söyledi.

Kırsal bölgelerde tohumluk ayçiçeğine verilen fiyatın çok düşük olduğunu ve çiftçinin mağdur olduğunu belirten Tabanlı Köyü Muhtarı Nihat Güler ise, "Başta ürün fiyatı açıklanmıyor. Alımı yapıldıktan sonra açıklanıyor. Ondan sonra istediği gibi fiyat verildiği için çiftçi mağdur oluyor. Birçok çiftçi bundan dolayı ayçiçeği ekimi yapmıyor" dedi.