Muş'ta bal kabağı hasadı

Muş'ta bal kabağı hasadı
Muş'ta bal kabağı hasadı
MUŞ (AA) - Muş merkeze bağlı Üçdere köyünde yetiştirilen dev bal kabaklarının hasadı başladı.Üçdere köyünde çiftçilik yapan Maşallah Yıldırak, AA...

MUŞ (AA) - Muş merkeze bağlı Üçdere köyünde yetiştirilen dev bal kabaklarının hasadı başladı.

Üçdere köyünde çiftçilik yapan Maşallah Yıldırak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 25 dekar alanda yetiştirdiği bal kabağının hasat ve depolama çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Bu yıl havaların sıcak geçmesi nedeniyle verimin düşük olduğunu belirten Yıldırak, yaklaşık 30 ton bal kabağı ürettiklerini ifade etti.

Yıldırak, "Yaklaşık 10 yıldır bal kabağı yetiştiriyorum. Hiç bir yıl bu kadar verimsiz ürün alamadım. Çünkü bu yıl hava çok sıcak geçti ve kabak verimi büyük ölçüde düştü. Kabaklar ortalama 25-30 kilo olması gerekirken, 15-20 kilo ağırlığında kaldı. Bal kabaklarını kışa saklamak için depolayacağız" dedi.

Bal kabaklarının genellikle kış aylarında tüketildiğini dile getiren Yıldırak, kabakların uzun ömürlü olduğunu ve bozulmadığını bildirdi.

Yıldırak, "Vatandaşlar bu kabakları satın alıp kışa saklıyor. Bu kabaklardan reçel, dolma ve tatlı yapılıyor. Kabağın tanesini 5 liradan satıyorum" dedi. 


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  kış

  ,

  sıcak