Muş'ta buğday hasadı başladı

Muş'ta buğday hasadı başladı
Muş'ta buğday hasadı başladı
- İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Gündoğdu: - "Bu yıl kentte 1 milyon 200 bin dekar alanda buğday ekildi. Yağışların bol ve düzenli olması nedeniyle, geçmiş yıla oranla yaklaşık yüzde 30 rekolte artışı bekliyoruz"

MUŞ (AA) - Muş genelinde bu yıl 1 milyon 200 bin dekarda ekilen buğdayın hasadına başlandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Gündoğdu, ziraat mühendisleriyle Berce Alparslan Tarım İşletmesinde hasat alanlarını inceledi.

Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada, kentte biçerdöverle buğday hasadının başladığını söyledi.

Bu yıl 275 ile 280 bin ton arasında ürün beklediklerini dile getiren Gündoğdu, "Bu yıl kentte 1 milyon 200 bin dekar alanda buğday ekildi. Yağışların bol ve düzenli olması nedeniyle, geçmiş yıla oranla yaklaşık yüzde 30 rekolte artışı bekliyoruz" dedi.

Gündoğdu, buğday hasadı yapılan biçerdöverlerin genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden getirildiğini ifade etti.

Hasat çalışmalarında yaklaşık 50 biçerdöver kullanıldığını bildiren Gündoğdu, "Bunların çoğu son model araçlar olduğundan buğdayda dane kaybı çok az olmaktadır. Bu konuya çok dikkat ediyoruz. Çiftçimizin dört gözle beklediği hasadın boşa gitmemesi ve  ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmemesi için hasadın doğru yöntemlerle yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Muş'ta ağırlıkla hububat ekildiğini belirten Gündoğdu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu yıl kırmızı sert buğday alım fiyatını 862 lira olarak belirlediğini kaydetti. Gündoğdu, şöyle devam etti:

"Buğdayın protein miktarı yükseldiği zaman fiyatı da yüzde 7 artıyor. Bakanlığımızca yapılan 127 liralık destekle bu yıl ki buğday alımının toplam fiyatı 989 lira oluyor. Yağışların fazla olması nedeniyle verimde dekar başına 400-450 kilo bekliyoruz. Ama özel çiftliklerde bu rakam 650 kiloya kadar ulaşıyor. Geçen yıl verim daha düşüktü. Bu yıl bol ve bereketli bir sezon bekliyoruz."

Berce Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü Nufil Yeşilyurt ise bu yıl 34 bin dekarda ektikleri buğdayın hasadına başladıklarını söyledi.

Hasadın, verim ve kalite açısından iyi olduğunu ifade eden Yeşilyurt, "Ürünlerimizin çoğunu tohumluk üretiyoruz. Bölgede hasat ile ekim arası çok kısa olduğundan, tohum hazırlama tesislerimizde hazırlıklar yapılıyor. Yani hasatla tohumlama işlemlerimiz iç içe yapılmakta. Tohumlarımızı en iyi şekilde elde etmek için her türlü tedbiri alıyoruz" dedi.