Muş'ta buğday veriminde artış bekleniyor

Muş'ta buğday veriminde artış bekleniyor
Muş'ta buğday veriminde artış bekleniyor
MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, mevsimin yağışlı geçmesi halinde buğday ekili alanların dönümünde yüzde 25...

MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, mevsimin yağışlı geçmesi halinde buğday ekili alanların dönümünde yüzde 25 civarında artış yaşanacağını söyledi.

Çolakoğlu, ilkbahar aylarında devam eden yağışların Muş Ovası'nda hububat üretimi açışından oldukça önemli ve sevindirici olduğunu ifade etti.

Muş, Bulanık, Malazgirt ve Liz ovalarında yoğunlukta hububat ekimi yapıldığını hatırlatan Çolakoğlu, geçen yıl mevsimin kurak geçmesi nedeniyle hububat veriminde düşüş yaşandığını ifade etti.

Bu yıl yağışların istedikleri seviyede olması nedeniyle hububatta artış beklediklerini belirten Çolakoğlu, şöyle konuştu:

"2014'te çiftçiler 118 bin hektarlık alanda buğday ekimi yapmış ve karşılığında 212 bin ton civarında ürün almış. Çiftçilerimiz 2015'te 115 bin hektar alanda buğday ekimi gerçekleştirmiş ve bunun karşılığında 275 bin ton civarında ürün alma beklentimiz var. Arpada da geçen yılla oranla büyük artış bekliyoruz. 2014 yılında 14 bin 500 hektarlık alanda ekimi yapılan arpadan 29 bin ton civarında ürün elde edilmiş. 2015'te 15 bin 600 hektar alanda ekim yapılmış ve karşılığında 34 bin ton ürün bekliyoruz. Gerek buğday,  gerekse arpa veriminde geçen yıla oranla en az yüzde 25 artış meydana geldiğini tahmin ediyoruz. Hasar tespit ekibiyle merkez ve köylerde incelemeler yaptık. Yağış dolasıyla hububatta her hangi bir zarar söz konusu değil. Yağışlarla sadece bir kısım arpanın hasat vakti yaklaştığı için biraz lokal olarak yatmalar meydana gelmiş. Ancak buğdaylarda herhangi bir zarar söz konusu değil. Arpadaki yatma verime zarar vermez. Ancak yağışların buğday ve pancara kesinlikle çok faydası olmuştur. En azından buğdayda dane dolgunluğu verimin artışına fayda vermiştir."


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  2015