Muş'ta çilek hasadı başladı

Muş'ta çilek hasadı başladı
Muş'ta çilek hasadı başladı
MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün desteğiyle geçen yıl Muş'un Sungu beldesinde kurulan çilek bahçesinde ilk hasat yapıldı.Hasada...

MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün desteğiyle geçen yıl Muş'un Sungu beldesinde kurulan çilek bahçesinde ilk hasat yapıldı.

Hasada katılan Vali Vedat Büyükersoy, organik tarımda Muş'un Türkiye 'nin bir numaralı kenti olduğunu söyledi.

Devlet olarak kentte çilek yetiştiriciliğini geliştirmek için çiftçilere destek verdiklerini ifade eden Büyükersoy, şöyle konuştu:

"Burada elde edilen çileklerin tadı, lezzeti, aroması ve görüntüsü çok güzel. Çileklerimiz iri olmasına rağmen çok lezzetli. Tamamen organik ve hormonlu değil. Burada bir vatandaşımıza ait tarlada çilek ekimi yaptık. Bunlar hem örnek olacak hem de her geçen yıl sayısı artacak. Bin metrekarelik yerden haftada 500 kilo çilek toplandığını öğrendim. 5 liradan sattığını düşünürsek 2 bin 500 lira gelir elde edilecek. Çok güzel bir rakam. Güzel örnekler çoğalsın istiyoruz. Devlet olarak çoğalması için destek veriyoruz."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ise 2015 yılında  valiliğin desteğiyle kentin muhtelif yerlerinde 500 metre karelik alanda 20 kadın  çiftçi için Çilek Projesi'ni uyguladıklarını belirtti.

Çolakoğlu, "Amaç Muş'ta çileği marka haline getirmek. Çünkü her ilin bir ürünle öne çıkması gerekiyor. Muş'ta bunun üzerine yoğunlaşmamızın sebebi bu" diye konuştu.

Çilek hasadına Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Fatih Ahmet Polat, Vali Yardımcısı Zeliha Uyan, çiftçi ve belde sakinleri katıldı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Fatih

  ,

  Kadın

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  2015