Muş'ta gıda denetimleri

Muş'ta gıda denetimleri
Muş'ta gıda denetimleri
MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı gıda kontrol ekipleri, kente faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim...

MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı gıda kontrol ekipleri, kente faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetim yaptı.

Denetimin ardından gazetecilere açıklamaca bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, İl Müdürlüğü olarak gıda denetimine devam ettiklerini söyledi.

Ramazan Bayramı'na 2 gün kalması dolayısıyla denetimleri artırdıklarını ifade eden Çolakoğlu, ekiplerin gün içerisinde yoğun bir şekilde denetime devam ettiğini vurguladı.

Çolakoğlu, şunları kaydetti:

"10 kişilik denetim ekip, il genelinde özellikle üretim toplu satış ve tüketim yerlerinde denetim yaparken, ürünlerin muhafazası, etiket bilgileri, hijyen şartları, sağlık kurallarına uyulup uyulmadığı, işletme ve kayıt onay belgelerinin olup olmaması dikkat ederek denetimlerini yapıyor. Özellikle mühürsüz etin satışına müsaade etmiyoruz. Tavuklarda dökme tavuk yasaklandı. Bunun yanında hazır et kimya satışı yasak ancak firmalar kıymayı çekip ambalaj yapmak suretiyle etiket koyarak satışı yapabilecek. Tavuğun kesinlikle kıyması yasaktır. Vatandaşın da almaması gerekir."

Özellikle pastahane, unlu mamul ve tatlı üretim yerleri, ekmek-ekmek çeşitleri ile bayram şekeri satış yerleri, şeker ve şekerli mamuller üretim ve satış yerleri, yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin denetlenmesine ağırlık verdiklerini belirten Çolakoğlu, iş yeri sahiplerine hijyen konusunda bilgiler aktardıklarını, çalışanların hijyene dikkat etmesi konusunda uyarılar yapıldığını ifade etti.

Çolakoğlu, "Bakanlık tarafından programlanmış numune almamız gerekin iş yerlerimiz var. Oralardan alınan numuneler laboratuvara gönderiliyor. Sonuç olumsuz çıktığı vakit yasal işlem uyguluyoruz. İlimizde 4 pastahaneden alınan gıda numuneleri uygun çıkmadığı için her birine 14 bin 696 lira ceza uyguladık. Gıda denetimlerimiz 5 ilçede de sürüyor" ifadelerini kullandı.