Muş'ta gıda güvenliği ve mevzuatı toplantısı

Muş'ta gıda güvenliği ve mevzuatı toplantısı
Muş'ta gıda güvenliği ve mevzuatı toplantısı
MUŞ (AA) - Muş Vali Yardımcısı Zeliha Uyan başkanlığında, fırıncılara yönelik gıda güvenliği ve gıda mevzuatı bilgilendirme toplantısı...

MUŞ (AA) - Muş Vali Yardımcısı Zeliha Uyan başkanlığında, fırıncılara yönelik gıda güvenliği ve gıda mevzuatı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Uyan, fırıncılık sektörünün her yaştan tüketiciyi etkilediğini söyledi.

Halk sağlığına önem verilmesi gerektiğini belirten Uyan, bu nedenle cezai yaptırım aşamasına gelmeden önce neler yapılabileceğini sektör temsilcileriyle karşılıklı konuşmak istediklerini ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu ise gıdanın hassasiyet istediğini kaydederek bu amaçla gıda güvenilirliğin önemini belirtti.

Gıda denetim yetkisinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda olduğunu hatırlatan Çolakoğlu, bu amaçla sektör toplantılarının yapıldığını ve sektörlere gıda mevzuatı hakkında bilgilendirme yapılacağını aktardı.

Çolakoğlu, halkın güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için  resmi kontrollerin daha sık yapılacağını kaydetti.

Toplantı daha sonra Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Kontrolör Görevlisi Neslihan Çiçek 'in sunumuyla devam etti.

Toplantıda, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında, 2015 yılı itibariyle İşletme Üretim ve Kayıt Belgesi almayanlara ve bakanlık tarafından belirlenen hijyen esaslarına aykırı satış yapan ve izlenebilirliği sağlamayan işletmelere, cezai işlem uygulanacağı hatırlatıldı.