Muş'ta hayvancılığa destek

Muş'ta hayvancılığa destek
Muş'ta hayvancılığa destek
- İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Hayvancılık Alt Yapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında suvat dağıtımına başladı

MUŞ (AA)  - Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen "Hayvancılık Alt Yapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında hayvanların su ihtiyacının karşılanması amacıyla suvat dağıtımına başladı.

 Genel sekreterlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, büyük ve küçükbaş hayvancılığın verimliliğini arttırmak amacıyla, su kaynağının durumuna göre taşınabilir şekilde dizayn edilen sac ve beton suvatlar, köy muhtarlarına teslim edilmeye başlandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, suvatların doğru yerlerde kullanılarak en iyi verimin alınması için dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.

Hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla sürdürülen çalışmaların aralıksız devam ettiğini ve DAP tarafından hayvancılığa önemli bir katkı sunulduğunu ifade eden Yentür, şunları kaydetti:

"Yapılan destek yaklaşık 500 bin lira . Muş, 285 bin büyükbaş ve 1 milyon 85 bin küçükbaş hayvan varlığına sahip bir ildir. Hayvancılık alanında önemli bir yere sahip olan Muş'a DAP İdaresi Başkanlığı'nca gönderilen 400 beton ve 460 sac olmak üzere toplam 860 adet suvatın dağıtımına başladık. Öncelikle sac suvatları dağıtacağız. Daha sonra da beton suvatları dağıtacağız. Beton suvatlar ise ağır olması sebebiyle iş makinelerimiz tarafından köylere ulaştırılıp uygun alanlara kurulması sağlanacak."

Dağıtımı yapılan suvatların meralarda otlayan hayvanların su ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem arz ettiğini anlatan Yentür, "Suvatlar hayvancılığın en yaygın olduğu ve mera hayvancılığın en fazla olduğu bölgelere göre dağıtıldı. İl merkezi ile ilçelerin tamamında suvat dağıtımı yapıldı. İhtiyaç olması halinde 2016 yılında da talepte bulunan çiftçilere yine dağıtım yapılacak" dedi. 


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Köy

  ,

  lira

  ,

  dizayn

  ,