Muş'ta "Kariyer Günleri" etkinliği

Muş'ta "Kariyer Günleri" etkinliği
Muş'ta "Kariyer Günleri" etkinliği
MUŞ (AA) - Vali Seddar Yavuz, "Kariyer Günleri" etkinliği kapsamında, Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle bir araya...

MUŞ (AA) - Vali Seddar Yavuz, "Kariyer Günleri" etkinliği kapsamında, Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle bir araya geldi.

Okulun Konferans Salonu'nda öğretmen ve öğrencilerle buluşan Yavuz, öğrencilere meslek seçimi ve hayatta nasıl yol izleyebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Eğitim ve öğretimin kentte en öncelikli konular arasında yer aldığını anlatan Yavuz, bu nedenle eğitim altyapısını ve fiziki şartlarını tamamlamak için çalışmalara hız verdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin geleceğini inşa edecek idealist eğitimcilerin, öğrencileri, değerler eğitimiyle donatarak, medeniyet hassasiyeti gelişmiş nesiller olarak yetiştirmesi gerektiğini ifade eden Yavuz, şöyle konuştu:

"Gençlerimizi yetiştirirken sadece başarıyı kıstas olarak almıyoruz. Bunun yanında değerler eğitimini en iyi şekilde almış, başta kendisine, sonra ailesine, vatanına, milletine faydalı insan yetiştirmek hedefimizdir. İstediğimiz mesleklerden ziyade, çocuklarımızın severek yapabilecekleri, kendilerine ve memleketine faydalı olabilecekleri meslekleri seçmeleridir. Sizler meslek lisesi öğrencisi olmanız hasebiyle belki seçtiğiniz meslekleri staj yaparak icra etmeye başladınız bile. Böylece kendinizi alanınızda yetiştirme fırsatı da buluyorsunuz. Hem okulda hem işte öğreniyorsunuz. Böylece geleceğin Türkiye'sinde yetişmiş birer usta, üreten kişi olarak ülkenize katkı sunacaksınız. Hem nafakanızı temin edeceksiniz hem de üreten Türkiye'nin mimarları olacaksınız."

Gelişmekte olan ülkelerin en önemli eksikliklerinden birinin kalifiye personel olduğunu anlatan Yavuz, ülkedeki genç nüfustan yararlanabilmek için gençlere yatırım yapmak gerektiğini belirtti.

Yavuz, "Genç ve çocuklarımıza, hayatları boyunca rehber olabilecek paradigma listeleri hazırlanmalarında yardımcı olunuz. Çünkü çoğu zaman bizi bilinçaltımız yönelir. O nedenle çocukluk, gençlik dönemleri çok önemlidir. Geleceğimizin teminatı gençler, sizlerden tek isteğim, iyi insan olun, iyi vatandaş olun. Ömür sermayenizi boşa harcamayın" diye konuştu.