Muş'ta lahana üretimi

Muş'ta lahana üretimi
Muş'ta lahana üretimi
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çolakoğlu: "Muş'ta 3 bin dekarlık alana lahana ekildi"

MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Muş'ta 3 bin dekarlık alanda lahana ekimi yapıldığını açıkladı.

Çolakoğlu, Muş Ovası'nın tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun yapıldığı alanlardan biri olduğunu  söyledi.

Kent merkezine bağlı Bağlar köyünde lahana hasadına katılan Çolakoğlu, Muş'ta 3 bin dekarlık alanda 10 bin 500 ton civarında lahana üretimi gerçekleştirdiğini ve bunun kente büyük katma değer sağladığını ifade etti.

Çolakoğlu, şunları kaydetti:

"Arazilerimizde lahana ekimi mayıs ayında, hasadı ise eylül ve ekim aylarında yapılmaktadır. Lahananın soğuk havaya çok bırakılmaması gerekiyor. Çünkü soğuk hava , lahanayı çatlatır ve ürün kaybına yol açar. Lahana piyasada üreticimiz tarafından 3,5 liraya satılmaktadır. Manavlarımız da lahanalar 5 liradan satılıyor. Bağlar köyünde vatandaşın yüzde 89'u lahana üretiyor. Bunun dışında Çöğürlü ve Sütlüce köyleri ile Korkut ilçesinin bazı köylerinde lahana üretiliyor. Lahanalar daha çok Van , Batman, Bitlis, Hakkari ve Diyarbakır gibi çevre illere pazarlanıyor."

Lahana üreticisi Adem Ahmet Açıkgöz ise bu yıl 30 dönüme lahana ektiğini belirterek, lahana üretirken en büyük sorunlarının su olduğunu ifade etti.

Açıkgöz, "Bunun dışında ilaçlama ve mazot çok pahalı. Lahanayı pazarlayamıyoruz. Sadece çevre illere satmaya çalışıyoruz" dedi.


  ETİKETLER:

  Batman

  ,

  Van

  ,

  Diyarbakır

  ,

  HAKKARİ

  ,

  çevre

  ,

  Tarım

  ,

  Hava

  ,

  gıda

  ,

  eylül

  ,

  kent