Muş'ta normal doğum oranında artış

Muş'ta normal doğum oranında artış
Muş'ta normal doğum oranında artış
MUŞ (AA) - Muş Devlet Hastanesi kadın doğum servisinde, 2014 yılında gerçekleşen doğum oranlarında normal doğumda artış yaşanırken, primer sezaryende...

MUŞ (AA) - Muş Devlet Hastanesi kadın doğum servisinde, 2014 yılında gerçekleşen doğum oranlarında normal doğumda artış yaşanırken, primer sezaryende düşüş gözlendi.

Muş Devlet Hastanesi kadın doğum hastalıkları servisinde 2014 yılında toplan 4 bin 55 normal doğum yapılırken, bin 500 primer sezaryen gerçekleştiği bildirildi.

Üroloji Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı Mithat Kıvrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye 'de özellikle son 10 yılda primer sezaryen doğum oranının yüksek seviyelerde iken Sağlık Bakanlığı 'nın son 4 yıldır yaptığı çalışmalar neticesinde normal doğumlarda artış yaşandığını kaydetti.

Kıvrak, yüzde 75 oranında normal doğum gerçekleştirdiklerini belirterek, bu sayının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Kadın doğum uzmanı Ahmet Zeki Nessar ise hastanelerinde günde ortalama 15 normal, 2-3 primer sezaryen doğumu gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Normal doğum biraz daha sabır ve özveri gerektiren bir durum olduğu için biz de genel olarak burada hastalarımıza bu şekilde yaklaşımda bulunuyoruz. Bunun sonucu olarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir normal doğum oranı elde ettik. Sezaryenle yapılan doğum oranları ise hedeflendiği gibi düşük bir düzeyde kaldı. İnşallah bundan sonra aynı şekilde devam edecektir" ifadelerini kulandı.