Muş'ta öğrenciler il temsilciliği için yarıştı

Muş'ta öğrenciler il temsilciliği için yarıştı
Muş'ta öğrenciler il temsilciliği için yarıştı
MUŞ (AA) - İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "Demokrasi Eğitimi ve Öğrenci Meclisleri" Projesi kapsamında, il temsilciliği seçimi yapıldı.Mesleki ve...

MUŞ (AA) - İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "Demokrasi Eğitimi ve Öğrenci Meclisleri" Projesi kapsamında, il temsilciliği seçimi yapıldı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen ve 80 okul temsilcisinin katıldığı seçimlerde 64 öğrenci aday oldu.

Aday olan öğrencilere hitaben konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, programında 2004 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında yapıldığını söyledi.

Projenin amacının öğrencilere demokrasi kültürünün aşılanması olduğunu aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Buradaki amaç, çocuklarımıza demokrasi kültürünü aşılamak, hoşgörü ortamında yetişmek, beraber ortak alanlarda hoşgörü ile yaşama kültürünü kazandırmaktır. İnsanlar eğer kendi kültürel değerlerini, demokrasiyi özümsemediği zaman bazı feodal etkilerle oy kullanmakta veya zaman zaman toplu alanlarda hoşgörüsüzlüğe itilmektedir. Çocuklarımızın seçme, seçilme, demokrasi kültürünü kazanması, gerçekten çocuklarımız için çok önemlidir. Eğer insanlar özgür iradeleriyle oy kullanamıyorsa orada demokrasiden, özgürlükten veya gelişmişlikten söz edilemez."

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere gidildi.

Adaylar arasında seçilecek öğrencinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Muş'u temsil edeceği bildirildi.