Muş'ta okul öncesi öğrencileri diş taramasından geçirildi

Muş'ta okul öncesi öğrencileri diş taramasından geçirildi
Muş'ta okul öncesi öğrencileri diş taramasından geçirildi
MUŞ (AA) - Muş'ta ağız ve diş sağlığı taramasından geçirilen okul öncesi öğrencilerine, diş fırçası ve macun dağıtıldı.Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi...

MUŞ (AA) - Muş'ta ağız ve diş sağlığı taramasından geçirilen okul öncesi öğrencilerine, diş fırçası ve macun dağıtıldı.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Muş Aşçılar ve Pastacılar Derneğince Saray mahallesindeki Kardelen Anaokulu'nda ortaklaşa düzenlenen programda, çocuklara ağız ve diş sağlığı taramasından geçirildi.

Programda konuşan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, çocukların aile içi ve okul öncesi eğitimlerinde anne ve öğretmenlerinden aldıkları ağız sağlığı ve beslenme eğitimlerinin önemli olduğunu belirtti.

Muş Ağzı ve Diş Sağlığı Merkezi'nde görev yapan diş doktoru Özcan Sekin ise ağız ve diş sağlığına önem verdiklerini belirterek, birçok hastalığın ağız ve diş rahatsızlığı olanlarda daha sık ortaya çıktığını bildirdi.

Sekin, "0-6 ve 7-14 yaş arası çocuklarda, ilk 5'nci sırada ağız ve diş rahatsızlıkları vardır. Diş çürüğünün önlenmesinin en büyük faktörlerden biri de doğru beslenmedir. Çocukların piyasadaki cips ve diğer asitli içeceklerden uzak durması gerekiyor. Çocuklarımızda diş fırçalama alışkanlığının olması lazım. Bunda anne ve babalara büyük görev düşüyor" diye konuştu.

Pasta kesilmesinin ardından program sona erdi.

Programa, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Sağlık Müdürü Serdar Türkoğlu, veliler ve davetliler katıldı.