Muş'ta ot hasadı erken başladı

Muş'ta ot hasadı erken başladı
Muş'ta ot hasadı erken başladı
MUŞ (AA) - Muş'taki çiftçiler bu yıl yağışlı havanın da etkisiyle verimli geçen sezonun ardından ot hasadına başladı.Muş Ovası'nda metrekare başına...

MUŞ (AA) - Muş'taki çiftçiler bu yıl yağışlı havanın da etkisiyle verimli geçen sezonun ardından ot hasadına başladı.

Muş Ovası'nda metrekare başına düşen yağış miktarının artmasıyla buğday ve diğer ürünlerde verimlilik oranının iki kat arttığını belirten çiftçiler, sıcak havaların etkisiyle ot hasadına erken başladıklarını söyledi. 

Karağaaç beldesinde çiftçilik yapan 63 yaşındaki Abdurrahman Barlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Muş ve çevresinde yağış miktarının geçen yıla göre artmasının tarım alanlarındaki verimliliği de olumlu etkilediğini söyledi. 

40 yıldan bu yana ilk kez bereketli ürün alabildiklerini anlatan Barlık, bu sene her alanda bereketli bir yıl olacağına ve çiftçilerin yüzünün güleceğine inandıklarını ifade etti. 

Muş Ovası'nda ot biçiminin her yıl olduğu gibi bu yılda da erken başladığını anlatan Vahdettin Toktaş ise "Otun çok olması nedeniyle biçimde büyük sıkıntı yaşıyoruz. Otun boyu uzun olduğundan biçme makinesinin şaftı hemen tıkanıyor ve aralıklarla temizlemek zorunda kalıyorum. Bu sene yağmurun fazla yağmasıyla kuraklık endişemiz kalmadı. Yüksek kesimlerde daha farklı bir mevsim var. Ovada havaların daha  sıcak geçmesi dolaysıyla ot biçimine erken başladık" dedi.


    ETİKETLER:

    Tarım

    ,

    sıcak