Muş'ta pancar söküm çalışması

Muş'ta pancar söküm çalışması
Muş'ta pancar söküm çalışması
MUŞ (AA) - Muş Şeker Fabrikasında pancar alım kampanyasının başlamasıyla kentte pancar söküm çalışmaları hızlandı.22 Eylül'de başlayan...

MUŞ (AA) - Muş Şeker Fabrikasında pancar alım kampanyasının başlamasıyla kentte pancar söküm çalışmaları hızlandı.

22 Eylül 'de başlayan kampanya  kapsamında, kentteki çiftçiler de pancar sökümünü sürdürüyor.

Çiftçi Metin Subaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bundan bir kaç yıl öncesine kadar pancar söküm çalışmalarını tamamen insan gücüyle yaptıklarını söyledi.

Subaşı, "O dönemde çok sayıda işçi çalıştırdığımız için az miktarda pancar yetiştirmek zorunda kalıyorduk" dedi.

Şimdi kullandıkları pancar söküm makinelerinin piyasaya çıkmasıyla 2 kat pancar ekimi gerçekleştirdiklerini belirten Subaşı, "Makineler büyük yenilik sağladı. 120 dekara ekilen pancarı, 18 bin lira  harcayarak 5-6 günde söküp fabrikaya teslim etme imkanı buluyoruz. Biraz masraflı ama büyük bir yeniliktir" diye konuştu.

Pancar sökme makineleri olmadan önce, kar yağınca birçok çiftçinin pancarının tarlada kaldığını ifade eden Subaşı, elle sökümün çok zor olduğunu ve geçmişte pancarı zamanında sökemediklerini anlattı.

Subaşı, "Bu nedenle  tonlarca pancar kar altında kalarak çürürdü. İşçinin bir ayda yaptığı çalışmayı makine ile 2 günde yapıyoruz. Bu çiftçi açısından büyük rahatlık. Herkes istediği kadar pancarı ekiyor" dedi.

Muş'un Çatbaşı köyünde yaklaşık 25 yıldan beri pancar yetiştirdiğini belirten Ali Subaşı ise bugüne kadar insan gücüyle pancar söktüklerini, geliştirilen yeni teknolojiyle çok rahatladıklarını dile getirdi.

Pancara verilen 150 lira fiyatın çok düşük olduğunu ifade eden Subaşı, "100 dönüm alandan ancak 60 ton pancar alabileceğiz. Fiyat düşük olduğu için çiftçi büyük zarar görüyor. Çünkü bir tarafından mazota gelen zam, diğer yandan sulama, çapa ve işçilik masraflarımız var. Bunlar eklenince çiftçi zarar ediyor" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  zam

  ,

  Kampanya

  ,

  eylül

  ,

  lira

  ,

  kar