Muş'ta sürüler yaylaya çıkarılmaya başlandı

Muş'ta sürüler yaylaya çıkarılmaya başlandı
Muş'ta sürüler yaylaya çıkarılmaya başlandı
- Muş'ta hayvancılık yaparak geçimini sağlayan vatandaşlar, baharın gelişiyle yaylalara çıkıyor

MUŞ (AA) - Doğu Anadolu Bölgesinde uzun kış aylarının ardından karların erimesi ve havaların ısınmasıyla besiciler sürüleriyle yaylalara çıkmaya başladı.

Ülkenin en fazla kar alan bölgelerinden olan Muş'ta da baharın gelmesi en çok besicileri sevindirdi. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan kentte, havaların ısınması ve otların yeşermesiyle hayvanlar meraya çıkartılıyor.

Kentte hayvancılık yaparak geçimini sağlayan besiciler, hayvanlarını serin bölgelerde tutmak ve otlatmak için yayla yollarını tuttu.

Korkut ilçesine bağlı Kapılı köyünde yaşayan besici Ahmet Özen, yaptığı açıklamada, her yıl mayıs ayının ortalarında hayvanlarını otlatmak için yaylaya çıktıklarını belirterek, yaylaların daha verimli olduğunu söyledi.

Yazın çok sıcak geçmesi nedeniyle hayvanları daha serin ve verimli olan yaylalara çıkardıklarını anlatan Özen, "Köyümüzde mera alanı dar olduğu için hayvanlarımızı sıcaktan korumak ve hastalığa karşı önlem almak amacıyla yaylaya çıkıyoruz. Yaylada 3 ay kaldıktan sonra, ekili alanlar açılır açılmaz, tekrar köyümüze dönüyoruz" dedi.

Havaların henüz tam olarak ısınmaması nedeniyle taş ve topraktan yaptıkları yayla evlerinde kaldıklarını belirten besici Kerem Aktaş ise bazı besicilerin de konaklamak için traktör römorkunu kullandığını ifade etti.

Yayla evlerinde özellikle akşamları hala soba yaktıklarını anlatan Aktaş, "Yayla serin olduğu için hayvanlarımızla yaylaya çıkıp birkaç ay sonra köye dönüyoruz. Yayla havası hem hayvanlar hem de insanlar için çok sağlıklı. Havalar soğuk olduğu için yayla evlerinde hala soba yakıyoruz" dedi. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da güven ve huzur içerisinde yaylaya çıktıklarını söyleyen Güleser Aktaş da yaylalarda hem hayvanlarını otlattıklarını hem de kışlık peynirini ve yağlarını temin ettiklerini dile getirdi.

Aktaş, "Yayla havası çok güzel. Akşamları yayladaki diğer köylülerimizle bir araya geliyor, çay içip sohbet ederek keyifli zaman  geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Sohbet

  ,

  Çay

  ,

  Tarım

  ,

  Hayvanlar

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  Karşı

  ,

  sıcak