Muş'ta tarla içi basınçlı sulamaya hibe desteği

Muş'ta tarla içi basınçlı sulamaya hibe desteği
Muş'ta tarla içi basınçlı sulamaya hibe desteği
MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında, Muş'ta tarla içi basınçlı...

MUŞ (AA) -  Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında, Muş'ta tarla içi basınçlı sulamalara hibe desteği sağlanacağı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, yaptığı açıklamada, KKYDP kapsamında bireysel sulama makine ve ekipman alımlarına destek sağlandığını belirtti.

Bakanlığın, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama tesisleri ve makine ekipmanlarının kullanımını yaygınlaştırmayı planladığını bildiren Çolakoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi.

"Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticinin işini kolaylaştırmak, üretim maliyetini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir seviyeye getirmek için sulama makine ve ekipmanlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Hibe programından yararlanmak isteyenlerin 1 Temmuz'a kadar başvuru yapması gerekiyor. Program kapsamında gerçek ve tüzel kişiler ile sulama kooperatifleri ve köylere hizmet götürme birlikleri başvuru yapabilir. Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen projelere yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Hibeye esas mal alım tutarı, gerçek kişilerde 100 bin, tüzel kişilerde de 200 bin lirayı geçmeyecek. Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım yatırımcı karşılayacak."