Muş'ta vatandaşlara ücretsiz süt dağıtıldı

Muş'ta vatandaşlara ücretsiz süt dağıtıldı
Muş'ta vatandaşlara ücretsiz süt dağıtıldı
MUŞ (AA) - Muş'ta 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, ücretsiz süt dağıtıldı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 21 Mayıs...

MUŞ (AA) - Muş'ta 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, ücretsiz süt dağıtıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla valilik önünde düzenlediği etkinlikte, öğrenci ve vatandaşlara süt dağıttı.

Süt dağıtım etkinliğinde konuşan Vali Vedat Büyükersoy, sütün çok önemli bir gıda maddesi olduğunu belirterek, Avrupa ülkelerinde kişi başına yıllık süt tüketiminin 100 litrenin üzerinde olduğunu ifade etti.

Türkiye 'de bu rakamın kişi başına 24 litre civarında olduğunu belirterek Büyükersoy, "Sağlıklı bir birey olmak yaşam kalitemizi yüksek tutmak için bol miktarda süt tüketmeliyiz. Süt tüketimi özellikle kemik gelişimi ve ileri yaşlarda kemikle ilgili sağlık problemleri yaşamamak için çok önemli. Büyüklerimiz süt tüketimi konusunda çocuklarımıza örnek olmalı. Çocuklarımızın süt tüketimi alışkanlığı kazanması sağlanmalıdır" diye konuştu. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ise amaçlarının sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Yurt içi süt talebini artırmak, canlandırmak, insanlara süt içme alışkanlığını kazandırmak, süt ve süt ürünlerini besin değerini kamuoyuna anlatarak bu konuda bir canlılık yaratmak istiyoruz. Türkiye kaliteli süt üreten bir ülkedir. Ancak insanlarımız arasında yanlış bir anlayış var. Sütü sadece çocukların içeceği zannediyorlar. Halbuki gelişme çağından itibaren çocuklarda süt içme alışkanlığı kazandırmalı, bu ölene kadar devam etmelidir. Çünkü süt insanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Avrupa

  ,

  Yaşam

  ,

  Tarım

  ,

  Öğrenci

  ,

  gıda