Muş'ta yaz ortasında kar satışı

Muş'ta yaz ortasında kar satışı
Muş'ta yaz ortasında kar satışı
- Kurtik Dağı eteklerinden getirdikleri karı satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar

MUŞ (AA) - Muş'ta vatandaşlar, Kurtik Dağı'ndan getirdikleri kar kütlelerini paketleyip satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Belediye Meydanı'nda kar satan Ebedin Erboğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl yaz mevsiminde 2 bin 500 metre yüksekliğindeki Kurtik Dağı'na tırmanarak kayalıkların arasından kalıplar halinde kar çıkardıklarını söyledi.

Kamyonete yükledikleri karı kent merkezinde satışa sunduklarını belirten Erboğa, kar kütlelerini şehrin en işlek caddelerinde satışa sunduğunu ifade etti.

Poşet büyüklüğüne göre karı, 1 ile 5 lira arasında sattığını anlatan Erboğa, ramazanda sıcakların artmasıyla vatandaşlara kar kütlelerinin yoğurt, pekmez ve ayrana katmak suretiyle tükettiğini söyledi.

Ramazan dolayısıyla kar satışlarından memnun olduğunu aktaran Erboğa, şunları kaydetti:

"Dağdan çıkardığım kar kütlelerini kamyonetle il merkezine getirip satıyorum. Satışlar çok iyi ama 8-9 kilosunu 1 ile 5 liradan sattığım için çok az para kazanıyorum. Elde ettiğim kazançla da ramazan ayındaki masrafımı karşılamaya çalışıyorum. Yaklaşık 2 saat yürüyerek karın olduğu bölgeye ancak ulaşabiliyoruz. Buradan çuvallara doldurduğumuz kar kalıplarını sırtımızda getirerek arabaya yüklüyoruz. Bazı vatandaşlar satın aldıkları karın suyu ile orucunu açıyor bazıları da kar kalıbının üzerine yoğurt ve pekmez dökerek tüketiyor."

Vatandaşlar ise satın aldıkları karı özellikle iftarda tükettiklerini söyledi.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Belediye

  ,

  Aile

  ,

  Para

  ,

  lira

  ,

  kar

  ,

  kent