Muş'taki göletlere 80 bin balık bırakıldı

Muş'taki göletlere 80 bin balık bırakıldı
Muş'taki göletlere 80 bin balık bırakıldı
MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce kentteki 5 gölete, pullu ve aynalı sazan olmak üzere 80 bin yavru balık bırakıldı.Gıda, Tarım...

MUŞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce kentteki 5 gölete, pullu ve aynalı sazan olmak üzere 80 bin yavru balık bırakıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, kentte balıkçılığı geliştirme ve göletleri balıklandırma çalışması kapsamında, 5 gölete  Antalya Akdeniz Su Ürünleri Üretim ve Eğitim Endüstri Müdürlüğünden getirdikleri 80 bin yavru balık bıraktıklarını söyledi.

Vatandaşların, balıkların büyümesinin ardından avcılık yapmasını sağlamaya çalıştıklarını anlatan Çolakoğlu, "İlimizdeki bir kısım sudan balıkçılık yönünden faydalanmamız gerekiyor. Alparslan 1 Barajı'nda 10 civarında balıkçılık işletmesi mevcut. Burada alabalık  kültür balıkçılığı yapılıyor. Varto ilçemizde de yavru alabalık üretim tesisi bulunuyor. 37 milyon kapasiteli tesiste, bu yıl 12 milyon ton yavru balık üretimi yapıldı" dedi.

Çolakoğlu, kentteki gölet ve barajların verimliliğinin artırılması için göletlere balık bırakmaya devam edeceklerine değinerek, "Periyotlar halinde yakalanan balıkların boy ve ağırlıkları tespit edilecek. Gelişme durumları izlenecek ve yavrular büyüyünceye kadar göletlerde avcılığa izin verilmeyecek" diye konuştu.