Muş'taki terör saldırıları

Muş'taki terör saldırıları
Muş'taki terör saldırıları
- Vali Yavuz: "Halkımızı korkutan, can ve mal güvenliğine kasteden, milletimizin birliğine, kardeşliğine ve huzuruna bomba koyanları etkisiz hale getirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz"

MUŞ (AA) - Muş Valisi Seddar Yavuz, artan terör saldırılarına ilişkin, "Halkımızı korkutan, can ve mal güvenliğine kasteden, milletimizin birliğine, kardeşliğine ve huzuruna bomba koyanları etkisiz hale getirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz" dedi.

Vali Yavuz, Valilik toplantı salonunoda düzenlenen Merkez Köy Muhtarları İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, muhtarların köylerde devletin temsilcisi olarak önemli bir görev ve sorumluluk üstlendiğini söyledi.

Devletin ve hükümetin bölgede hiç kimsenin burnunun kanamaması, kan akmaması, kardeşlik hukukunun gerçekleştirilmesi noktasındaki adımların maalesef sonuçsuz kaldığını vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

"Devletin ve hükümetin tüm iyi niyetine rağmen bu süreci dağları, ovaları patlayıcılarla dolduran alçak bir zihniyetle yüzleştik. Baktık ki aslında bu insanların amacı barışmak, huzur bulmak değil aksine bu süreçte daha fazla yığınak yapmak gibi bir anlayışı seçtikleri anlaşılıyor. Yine birçok insanı korkutarak, sindirerek onları vergilendirerek ya da başka yollarla maalesef sindirdikleri anlaşılıyor. Şimdi bu gelişen durum karşısında hiçbir devlet güvenlikten vazgeçemez. Bizim de güvenlikten vazgeçmeye asla niyetimiz yok."

- "Bölge halkının huzurunu mutlak surette sağlayacağız"

"Halkımızı korkutan, can ve mal güvenliğine kasteden, milletimizin birliğine, kardeşliğine ve huzuruna bomba koyanları etkisiz hale getirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz" diyen Vali Yavuz, "Her nerede olursa olsunlar bu mücadeleyi etkin bir şekilde yürütecek ve bölge halkının huzurunu mutlak surette sağlayacağız. Bu anlamda devletin temsilcisi olarak biz sizleri yanımızda görmek istiyoruz. Sizlerle el ele omuz omuza ve yan yana durmak istiyoruz. İnanıyorum ki biz bu birlik ve beraberliğimizi sağladığımızda hizmetlerimizi ve yatırımlarımızı sizlere daha kolay ve daha rahat ulaştırma fırsatı bulacağız" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığı'nca terör örgütü mensuplarını ihbar eden ve yakalanmasını sağlayanlara yönelik çok özel bir ödül yönetmeliği getirildiğini hatırlatan Yavuz, şöyle konuştu:

"Bu konuyla ilgili olarak 4 milyon liraya yakın çeşitli ödüller vereceğiz. Dolayısıyla vatandaşlarımızın huzurunu sağlamak için güvenlik başta olmak üzere her türlü tedbiri alacağız. Bu konuda sizlerin etkin, bizimle birlikte işbirliği yapmanızı rica ediyoruz. Sizler muhtar olduğunuz sürece Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin oradaki temsilcisisiniz. Biz sizleri öyle görüyor ve öyle bakıyoruz." 

"Sözde köy komiteleri kuranlar, sözde özerklik ilan edenlerin hepsini toplayacağız bilginiz olsun" diyen Yavuz, şöyle devam etti:

"Bundan böyle hiçbir ortamın boş olmadığını herkes bilsin. Devletle mücadele edilmeyeceğini, başa çıkılamayacağını herkes aklına soksun. Ben bu şehirde olduğum sürece güvenliği asla başkasına bırakamayız, bırakmayacağız. 15 yaşındaki çocukları ölüme gönderenler onların eline silah verenler bu vebalin hesabını veremezler. Bizler Muş'taki tüm çocukların ellerinin kalem tutmasını, yarın bu şehri onların yönetmesini arzu ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücüne, kuvvetine inanın. Biz terörü bitirmekle kesinlikle kararlıyız."

- "Endişeye kapılmayın, kendinizi güvende hissedin"

Halkın görüş ve düşüncesine sonuna kadar saygılı olduklarını dile getiren Vali Seddar Yavuz, şunları söyledi:

"Endişeye kapılmayın, kendinizi güvende hissedin. Biz bu güvenliği size sağlayacağız. Halkımızın görüş ve düşüncesine sonuna kadar saygılıyız. Ben kendimi Kürt kadar Kürt, Arap kadar Arap hissederim. Biz sizlerin hangi etnik kökenden geldiğinize bakmıyoruz. Bizim için hepiniz eşitsiniz ve biz hepinizi canı gönülden kucaklıyoruz. Hakkarili bir aile çocuğunu Eskişehir'e gönderirken endişesi yoksa başına bir şey gelir diye düşünmüyorsa ama Eskişehirli bir anne çocuğunu Hakkari'ye gönderdiğinde yüreği titriyorsa bunu da Hakkarili düşünmeli. Elimizi vicdanımıza koyup bunları değerlendirmeliyiz. Korkunun ecele faydası yoktur. Cizre'de tüneller kazıp evden eve geçenler hangi namus anlayışından bahsedebilir bana. Ya da Varto'da eylem yaptıklarında kapılarınızı açık tutun biz gireceğiz diyenlerde hangi namus, hangi ahlaktan bahsedilebilir bana söyler misiniz. Bizim kültürümüzde karımızın kızımızın içine insanlar girer mi? Din, iman ve ahlak yoksunu bir yapıya ne zamana kadar insanlar şu veya bu sebeple sessiz kalacaklar."

- "Bölgemizde operasyonlar hiç bitmeyecek ve devam edecek"

Fikirlerin konuşulmasından korkmadıklarını ama şiddetin bir hak arama yöntemi olmasına karşı olduklarını sözlerine ekleyen Vali Yavuz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bölgemizde operasyonlar hiç bitmeyecek ve devam edecek. Ne bugün ne yarın. Ta ki bu terör örgütü mensupları tamamıyla silahlarını bırakıp bize teslim edinceye kadar. Biz bu işin konuşmayla olmayacağına net olarak inandık. Artık kandırılmaya, aldatılmaya tahammülümüz yok. Bir aydır burada bulunduğum sürede vatandaşın son derece bitkin ve bezgin olduğunu görüyoruz. İnsanları zorla sokağa dökmeye çalıştıklarının ama kimsenin gelmediğinin de farkındayız. Kolan bölgesinde operasyon yaparken insanları zorla oraya sürüklemek istediler ama insanlar gelmedi. İlçelerde insanları zorla sokağa dökmek istiyorlar ama insanlar gelmiyor. Çünkü insanlar artık örgütün gerçek yüzünü öğrenmiş ve görmüş durumdalar."