Muş'tan Kıbrıs'a çanta ihracatı

Muş'tan Kıbrıs'a çanta ihracatı
Muş'tan Kıbrıs'a çanta ihracatı
- Muş Sanayi Sitesi'nde 5 yıl önce kurulan fabrikada üretilen okul ve seyahat çantaları, yurt içindeki 40 şehir ile Gürcistan ve Kıbras'ta alıcı buluyor - Fabrikanın ortaklarından Yegit: "Çözüm sürecinin ardından bölgede güven ortamının oluşmasıyla işlerimiz daha iyi oldu"

MUŞ (AA) - SEYİT AHMET EKSİK - Muş'ta çanta imalatı yapan fabrikada üretilen okul ve seyahat çantaları, yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

Muş Sanayi Sitesi'nde 5 yıl önce bin metrekare kapalı alanda kurulan çanta imalat fabrikası, Muşlu 50 gence imkanı sağladı. Aylık 12 bin seyahat, 5 bin de okul çantası imalatının yapıldığı fabrikaya, özellikle çözüm sürecinin ardından bölgede huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla talep de arttı.

Fabrikanın ortaklarından Mehmet Yaşar Yegit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul ve seyahat çantası imalatının yapıldığı fabrikanın 5 yıl önce faaliyete geçtiğini belirtti.

Amaçlarının bölge ekonomisine canlılık kazandırmak olduğuna değinen Yegit, "Bin metrekare alana kurulu fabrikamızda Muşlu 50 gence istihdam sağladık. Bu da bize mutluluk veriyor. Hem biz kazanıyoruz hem de Muş ve bölgemiz kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Ürünlerinin Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgeleri ile Karadeniz Bölgesi'ndeki yaklaşık 40 şehirde satışa sunulduğunu anlatan Yegit, ayrıca Gürcistan ve Kıbrıs için de farklı ürünler imal ederek bu ülkelere ihraç ettiklerini kaydetti.

"Çözüm sürecinin ardından bölgede güven ortamının oluşmasıyla işlerimiz daha iyi oldu" diyen Yegit, imal ettikleri ürünleri almak için batı illerinden gelmek isteyen firma sahiplerinin de çözüm süreci sonrası herhangi bir korku yaşamadan ve güvenlik kaygısı duymadan kente gelerek alışveriş yaptığını söyledi.

Yegit, en büyük sorunlarının, ürünlerin pazarlanması, nakliye ve makine arızaları olduğuna dikkati çekerek, özellikle üretim için gerekli olan ham maddenin tamamını İstanbul 'dan karşıladıklarını, bunun da nakliye giderlerinin artmasına neden olduğunu dile getirdi.