"Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı"

"Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı"
"Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı"
MUŞ (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması...

MUŞ (AA) -  Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi" kapsamında Muş'ta, "Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı" yapıldı.

Kentte bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, projeyle çocukların okula gitmesi veya hiç okula gitmeyen çocukların okula kazandırılmasını amaçladıklarını söyledi.

Özellikle köy muhtarları ve imamlardan çocukların okula kazandırılması konusunda destek beklediklerini hatırlatan Arslan, okulların devam oranlarını artırılması konusunda yoğun çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Muş'ta okula devam etmeyen çocuk sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten Arslan, ortaokulda yüzde 13, liselerde ise yüzde 45 oranında bir kayıp söz konusu olduğunu kaydetti.  

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü temsilcisi uzman yardımcısı Fatih Kaynar ise "Gelecekteki politik, sosyal , kültürel ve ekonomik senaryolar, bugün okullarımızda okuyan öğrencilerin ilerde nasıl bireyler olacaklarını bağlıdır" dedi. 

Kaynar, eğitimin yalnızca devletlerin üst politikalarında değil aynı zamanda topluma yön veren değer yargılarında da önemli bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi.