Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
MUŞ (AA) - Muş Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, hayat kurtarma anlamında, bağışlanan sağlıklı her organın önemli olduğunu bildirdi.Türkoğlu, Organ...

MUŞ (AA) - Muş Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, hayat kurtarma anlamında, bağışlanan sağlıklı her organın önemli olduğunu bildirdi.

Türkoğlu, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, organ bağışının önemine vurgu yaptı.

Herkesin organlarını bağışlayarak kronik organ yetmezliği olan birçok hastaya yaşama şansı verebileceğini hatırlatan Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Organ bulunmadığında bu hastalar için ne yazık ki tek sonuç ölümdür. Böbrek hastalarının diyaliz makinesi sayesinde yaşamaları mümkünse de bu yaşam, makineye bağlı olduğundan tahmin edebileceğinden çok daha zordur. Bu durumdaki hastalarda yaşam süreci belirgin ölçüde kısalır. Yaşanılan ömrün ise hayat kalitesi her geçen süreyle azalır. Bu şekilde süren bir hayat, yakınınızın gözlerinin önünde erimesi ve elinizden hiçbir şey gelmemesi kadar acı bir tecrübe mümkün değildir. Öbür taraftan organ nakli yapıldığında hastalar içimizden herhangi birisi kadar sağlıklı bir konuma gelir ve hayat kaliteleri yükselir."

Ülkede organ bağışının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin yanlış bilgiler olduğunu belirten Türkoğlu, "Organ bağışı için yaş sınırı yoktur. Kullanılacak organa göre organın yaşı belli bir risk oluştursa da yarını göremeyecek alıcılar için her yaşta ve koşuldaki organları kullanabilmek mümkün olabilir" ifadelerini kullandı.