PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- Muş'ta şehit aileleri, PKK'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeyi Türkiye'deki kalıcı barışın sağlanması konusunda önemli bir adım olarak değerlendirdi - Şehit babası Aktaş: "Bir şehit babası olarak 15 yıldır acı çekiyorum. Bundan sonra başkasının acı çekmesini istemiyorum"

MUŞ (AA) - Muş'ta şehit aileleri, PKK 'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeyi Türkiye 'deki kalıcı barışın sağlanması konusunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Tunceli'nin Hozat ilçesi kırsalında 2000 yılında girdiği çatışmada şehit olan piyade er Mehmet Aktaş'ın 62 yaşındaki babası Abdulrakip Aktaş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP  İstanbul  Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşmeyi olumlu bulduklarını ifade etti.

Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silahların bırakılması için çok önemli bir döneme girildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Oğlum Tunceli'nin Hozat ilçesi kırsalında PKK ile girdiği çatışmada şehit oldu. 15 yıldır biz bunun acısını yaşıyoruz. Yaklaşık iki yıldır başlatılan çözüm süreci kapsamında özellikle bölgemizde artık şehit haberi alınmıyor, anneler ağlamıyor. Bir şehit babası olarak bundan sonra da annelerin gözyaşını görmek istemiyoruz. Silahların bırakılmasıyla ilgili yapılan çağrıya son derece olumlu buluyorum ve şehit ailesi olarak destekliyoruz. Bu barışa katkı yapan başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyoruz. Bizim ciğerimiz yandı artık bir başka ailenin yanmasını istemiyoruz."  

Şehidin kuzeni Vasif Aktaş ise  aile olarak 15 yıldır acı çektiklerini ifade ederek, silahların bırakılması çağrısının son derece önemli olduğunu söyledi.

Bundan sonra kan ve gözyaşı dökmeye kimsenin tahammülünün kalmadığını belirten Aktaş, "Özellikle biz şehit aileleri olarak devam eden çözüm sürecinin arkasındayız ve destekliyoruz. Bölgede huzur ve güvenin devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.