Silahlar sustu yaylalar "bal"landı

Silahlar sustu yaylalar "bal"landı
Silahlar sustu yaylalar "bal"landı
- Çözüm Süreci'nin ardından tarım ve hayvancılığa açılan yaylalar, arıcıların da yüzünü güldürdü

MUŞ (AA) - Muş'ta, terör olayları nedeniyle uzun yıllar yasaklı kalan zengin bitki örtüsüyle kaplı Kozme Dağı'ndaki Şenyayla bölgesi, Çözüm Süreci'nin ardından arıcıların mekanı oldu.

Bölgede etkisini gösteren huzur ortamında silah seslerinin susmasıyla rahat ve güvenli şekilde istedikleri yaylada konaklayan arıcılar, daha önce çıkamadıkları yaylalardan verim almanın mutluluğunu yaşıyor. 

Ordulu arıcı Mahmut Çiçek, yaklaşık 4 ay önce geldiği Şenyayla bölgesinde güvenli bir şekilde arıcılık yaptığını söyledi.

Çiçek, 22 yıldır arıcılıkla uğraştığını belirterek, "Barış süreciyle birlikte yasak olan yaylalar yeniden açıldı. Bu yaylalar arıcılık yönünden çok verimli. Huzurun devam etmesini istiyoruz. Huzur devam ederse bu bölgeye her zaman geliriz" diye konuştu.

Geçmişte güvenlik gerekçesiyle bu bölgelerde arıcıların konaklamasının mümkün olmadığını anlatan Çiçek, "Birlik ve beraberlik içinde insanlar daha huzurlu daha müreffeh şekilde yaşar. Ayrılıktan kimseye fayda gelmez. Barış süreci olmadan önce buraya çıkmamız mümkün değildi. Bir şekilde barış süreci ülkeye huzur getirecek inşallah. Sonuna kadar hayırlı olur diyelim" ifadesini kullandı.

Çiçek, Ordulu arıcılar olarak Çözüm Süreci'ni desteklediklerini belirterek, "Ayrılıktan azap doğar birlikten rahmet, güç, kuvvet vardır. Çevremizdeki ülkeleri görüyoruz kan gölüne çevrilmişler. Kim o duruma düşmek ister" ifadelerini kullandı. 

Sahte ballardan yakınan Çiçek, "Dağlarda yetiştirilen organik balların doğal olarak önünü tıkayan yapma ballar. Yurtdışından getirtilen veya fabrikalarda üretilen balların yasaklanmasını yetkililerden bekliyoruz. Biz doğal olanı üretiyoruz ve onlarla rekabet etme şansımız yok" diye konuştu.